Naši vinaři si ze San Francisca přiváží desítky medailí

vino vinari soutez nvc san franciscoBrno, 2. července 2015 - Moravští a čeští vinaři přivážejí desítky medailí z mezinárodní soutěže San Francisco International Wine Competition. Její 35. ročník vynesl našim vinařům jednu velkou zlatou medaili, dále 7 zlatých, 31 stříbrných a 37 bronzových.

Celkově tedy vinaři získali 76 medailí. Velkým úspěchem jsou další medailová ocenění pro moravská červená vína, kterých uspělo celkem 6. Účast našich vín proběhla za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra.

Velkou zlatou získala Pálava 2014 pozdní sběr z firmy Vinice Hnanice. “Tak jako Žatecký chmel nebo Budějovický Budvar se i naše moravská vína stávají světovou specialitou - je jich málo, jsou netradiční a jsou výborná,” komentoval výsledky ředitel firmy Evžen Kašpárek. Kolekce vín vinařství Vinice-Hnanice získala “Best of Nation Award”. Oceněné víno, jako jediné z České republiky, dostalo velkou zlatou medaili a zařadilo se tak mezi nejlepších 5% z téměř 5 tisíc vzorků z celého světa.

Největší dojem v San Franciscu zanechala Pálava, tedy odrůda vyšlechtěná na Moravě. Dalších šest zlatých medailí pak získaly odrůdy Rulandské modré, Rulandské šedé, André, Ryzlink vlašský, Chardonnay a Irsai Oliver. Velká odrůdová pestrost panovala i u stříbrných a bronzových medailí, což jen dokládá, že naše vinařství vyniká kromě individuálních úspěchů také nesmírnou rozmanitostí a nadstandardně vysoko kvalitou napříč všemi pěstovanými odrůdami.

„San Francisco International Wine Competition je nejprestižnější soutěží vín v USA a úspěch moravských vín zde není náhodný. V zámoří naše vína budí zaslouženou pozornost pravidelně a letošních 76 medailí navazuje na úspěchy v minulých letech,“ říká Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.
 
Již 35. ročníku San Francisco International Wine Competition se letos zúčastnilo 4902 vín z 26 zemí, což je o 7 % více než loni. Porota byla složena ze špičkových odborníků, jakými jsou například  Anthony Dias Blue, výkonný ředitel soutěže nebo Tim Macdonald, ředitel odborné jury. Z dalších zemí zde působili například Jim Harré, mezinárodní hodnotitel z Nového Zélandu či Rowald Hepp z Německa.

Zdroj: NVC


Související články: