Vivat Vinum představuje Vinařství Štěpán Maňák

Brno, 1. dubna 2014 - Je spousta vinařských obcí, které oplývají dobrými vinaři i víny. Místní se navzájem dobře znají a i přespolní zavítají, když je ve vesnici košt. Z větší perspektivy však viditelní nejsou a splývají s davem mnoha dalších lokálních vinařů. A je to vlastně dobře, protože neustále máme co objevovat.

manak350


Troufám si tvrdit, že mezi neobjevená místa patřily donedávna i Žádovice. Na naši vinařskou mapu je umístil až Štěpán Maňák. Ba co víc, vína z malé vísky chráněné kopci Chřibů a ležící jen kousek od Kyjova znají dobře už i ve světě.

Vinařství není ani malé, ani velké, prostě tak akorát. Vlastní 18 hektarů vinice a spolupracují s řadou smluvních dodavatelů z celé Moravy, od kterých nakupují hrozny. Rodová tradice v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi. To je stručná charakteristika vinařství, které sbírá jedno ocenění za druhým. Co vše se za tím skrývá, jsem se zeptal majitele vinařství Štěpána Maňáka.

Na začátek obligátní otázka: kdo nebo co vás přivedlo k vinaření?

Vinařství se věnovali již mí předkové, ale víno vyráběli pouze v malém množství. Věnovat se vinařství na profesionální a světové úrovni byl vždy můj sen, který se mi plní od roku 1992.

S vašimi víny se lze setkat na řadě akcí. Které z nich nás čekají v nejbližším období?

Nejbližší akcí, které se zúčastníme, je Putování za vínem Slovácka 2014. Jedná se o unikátní akci, kde můžete ochutnat vína od 12 vinařů z okolí Kyjova a Bzence. Konat se bude 17. května od 14.00 v Kulturním domě v Žádovicích.

manak-barrique

Nominovat svá vína na místní košt, anebo na největší soutěž oficiálně uznanou Evropskou unií (AWC Vienna), to je, zdá se mi, velký rozdíl. Co vás přimělo účastnit se těchto jistě nákladných zahraničních akcí?

Účast na těchto významných soutěžích značí určitou prestiž vinařství. Všichni, kdo pracují v mém vinařství, pracují pro to, aby vinařství nebylo jen obyčejným vinařstvím, ale aby patřilo k těm TOP v České republice. Myslím, že s doposud získanými oceněními se nám tento úkol daří.

Vaším historicky nejúspěšnějším vínem byl pravděpodobně Sauvignon 2009 slámové víno. Máte informace, jestli se dá ještě někde sehnat?

Ano, tohoto Sauvignonu máme uschovaných 20 lahví. Každý rok darujeme 2–3 láhve na různé charitativní aukce.

Ve vaší nabídce vín lze vypozorovat i odezvu na rostoucí poptávku posledních let – červené víno s vyšším zbytkovým cukrem. Jak se díváte na poměrně rozporuplný trend červených polosuchých a polosladkých vín?

Červená vína se v současnosti stávají opravdu trendem. Červená vína se zbytkovým cukrem na trhu chyběla, a rozhodně to byla škoda, konzumenti přicházeli o opravdu skvostná vína.

manak-vinice600

V jednom rozhovoru jste se nazval „sběratelem odrůd". Plánujete aktuálně výsadby nových či přímo netradičních odrůd?

Nové vinice sadíme každým rokem. Sadíme jak nové, tak i staré odrůdy a snažíme se mít v nabídce co největší sortiment vín.

Připravujete nějaké další novinky?

Právě jsme vyšli na trh s naší řadou barrique, u ní jsme zpracovali zcela nový design láhve.

Brno se hlásí ke svým historickým odkazům a tradicím vinařství a vína. Označení „Brno, město vína" je pro mnohé přesto zatím pouhým heslem. Jak vy hodnotíte prezentaci a prodej vašich vín v Brně?

Každé město v ČR je v prodeji vína jiné. S názvem "Brno, město vína" opravdu souhlasím, že je zatím pouze heslem.

Vinařství Štěpán Maňák

  • Založeno: 1992
  • Sídlo: Žádovice, Jihomoravský kraj
  • Roční produkce: 170 000 lahví
  • Vlastní vinice: 18 ha – Fěruňk (Žádovice), Stará hora (Kostelec)
  • Odrůdy: Alibernet, André, Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, Dornfelder, Frankovka, Irsai Oliver, Merlot, Muškát moravský, Müller Thurgau, Neronet, Neuburské, Pálava, Rulandské bílé, Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Sauvignon, Sylvánské zelené, Tramín červený, Veltlínské červené rané, Veltlínské zelené, Hibernal, Zweigeltrebe.
  • Produktové řady: Terroir, Barrique
  • Zajímavost: přívlastková vína a hroznové mošty
  • V Brně k dostání: Kratochvílovci, Vaše víno, Vinná Galerie, Vinný sklep U Žíznivého mnicha, Vinotéka Perkmistr, Transvin

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...