Moravská a česká růžová vína jsou na vrcholu

Brno, 15. dubna 2014 - Růžová vína z Moravy a Čech se změnila ze sezonní zajímavosti na stálou součást nabídky našich vinařů. Zatímco ještě před pěti lety využívali vinaři jen cca 2 % hroznů pro výrobu růžových vín, v loňském roce to bylo už 8 %, tedy čtyřnásobek. V minulém roce vinaři vyrobili více než 5 milionů litrů růžového vína, tedy o cca 20 % více než v roce 2012. Růžová vína už v České republice vyrábí 3/4 vinařů a vinařských firem.

ruzove vino

Kvalita našich růžových vín spočívá zejména ve velmi dobré geografické poloze, která v kombinaci s vysokou technologickou úrovní vinařů dává vzniknout zajímavému nápoji, stále více vyhledávanému tuzemskými spotřebiteli. Rosé jsou díky své pitelnosti a široké škále růžových barev zajímavým nápojem nejen pro jarní a letní sezonu. Ačkoliv se v průběhu let stala spotřeba růžových vín celoroční záležitostí, zažívá nyní hlavní sezonní vrcholy.

První déletrvající vlnu vysokého zájmu zákazníků vinaři zaznamenávají od května zhruba do konce prázdnin. Někdy spotřebitelé konzumují růžová vína jako svěží nápoj ideálně se hodící do teplejšího počasí. Druhý, kratší, ale výrazný vrchol pak přinášejí Svatomartinská vína, jejichž nedílnou součástí jsou právě růžová vína, od loňského roku také  nově odrůda Zweigeltrebe.

„Růžová vína se již trvale zabydlela u tuzemských spotřebitelů. Aby se produkt tohoto typu udržel na trhu, je nezbytné, aby byl kvalitní, ale také potřebuje profesionální marketingovou podporu. A tu moravská a česká růžová vína ze strany Vinařského fondu bezpochyby mají,“ uvedl Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu ČR.

Výrobní kapacity našich vinařů stejně jako plochy osázené modrými odrůdami jsou dostatečné a bez obtíží se vyrovnají i s dalším případným nárůstem spotřebitelského zájmu o růžová vína.

„Potenciál moravských a českých růžových vín je opravdu obrovský. Vinaři již velmi dobře ovládají technologii jeho výroby a díky vhodnému výběru hroznů modrých odrůd a zároveň kvalitní marketingové podpoře ze strany Vinařského fondu se dá říci, že naše růžová vína jsou na vrcholu,“ podotknul Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů ČR.

Růžové akce
Během května a června se po celé České republice koná nespočet lokálních růžových akcí, na kterých si návštěvníci mohou pochutnat na tom nejlepším, co naše země v oblasti rosé nabízí. Tradičně sezona růžových startuje na prvního máje v atraktivní lokalitě Villy Richter a přilehlé Svatováclavské vinice na Pražském hradě. Degustace pod širým nebem na nejstarší pražské vinici nabídne více než 100 vín cca 25 moravských a českých vinařství. Ochutnávat se bude od 10 do 18 hodin a součástí stokorunového vstupného bude 5 degustačních mincí a katalog prezentovaných vinařství a nabízených vín. Svátek růžových vín s působivým výhledem na starou Prahu pořádá Vinařský fond letos již pošesté.

Zdroj: NVC


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...