Nejlepším vínem Znojemska se stal Ryzlink rýnský z Vinných sklepů Valtice

Znojmo/Brno, 11. září 2012 – Nejlepším vínem Znojemska Národní soutěže vín 2012 se stal Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2011 z vinařské obce Hrádek, viniční trať Pustina vinařství Vinné sklepy Valtice. Rozhodla o tom odborná komise Národní soutěže vín, která ve Znojmě v uplynulých dnech vína hodnotila. Vinaři do soutěže přihlásili 250 především bílých vín, kterými je znojemská podoblast vyhlášená. Výstava vín přihlášených do soutěže se uskuteční ve Znojmě v sobotu 13. října. O výsledcích soutěže informovalo Národní vinařské centrum.

narodni_soutez_vin_jiri_eisenbruk

„Víno má krásné aroma čerstvého exotického ovoce, v chuti je pak velmi svěží, ovocité a s nádhernou elegantní mineralitou," popsal šampióna David Šťastný z Vinných sklepů Valtice. „Viniční trať Pustina, na které toto víno vyrostlo, je velmi zajímavá. Vyznačuje se štěrkovou půdou na sprašovém podložím ve svahu, který je orientován jihovýchodním směrem. Jedná se o jedenáct let starou vinici s již dostatečně rozvinutým kořenovým systémem, který umožňuje, aby se minerály ze štěrkových půd dostali až do hroznů," říká Šťastný.

Kromě Šampiona znojemské podoblasti byli vyhlášeni také vítězové jednotlivých kategorií. Kategorii polosladkých ovládlo Chardonnay z Vinařství Waldberg Vrbovec, výběr z hroznů 2011. Mezi sladkými víny porotu nejvíce zaujalo Rulandské šedé, ledové víno 2009 ze Znovínu Znojmo.

Titul nejlepšího růžového vína si odneslo vinařství Ampelos, Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo, za svoje Zweigeltrebe Rosé, pozdní sběr 2011. Z červených vín komise jako nejlepší vybrala Svatovavřinecké, pozdní sběr 2009 z vinařské obce Pravlov, viniční trať V dlouhých Vinařství Hulata. Cenu za nejlepší přihlášenou kolekci získalo vinařství Ampelos.

Komise udělila vedle titulu Šampiona, vítězů kategorií a ceny pro nejlepší kolekci také 56 zlatých a 16 stříbrných medailí. 165 nejlepších vín dále postoupilo do celostátních kol soutěže, kde se utkají o prestižní místo v Salonu vín ČR a titul absolutního Šampiona.

Značka VOC se začíná prosazovat

Stále silněji promlouvají do soutěže také vína VOC Znojmo, tedy vína značená podle místa původu a kvalitativních a senzorických parametrů. Letos se jich zúčastnilo už 15, z nichž 8 získalo zlatou medaili, jedno stříbrnou a až na jedno byla všechna nominována do dalšího kola hodnocení o prestižní titul Salon vín a umístění v degustační expozici na zámku ve Valticích.

Výstava Národní soutěže vín – znojemské podoblasti proběhne v sobotu 13. 10. ve Znojmě, kde budou mít návštěvníci příležitost ochutnat soutěžní vína a posoudit jejich kvalitu ve světle hodnocení odborné poroty.

nsv_znojemsko_sampion_Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A - bílá vína suchá a polosuchá

• Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2011 - Vinné sklepy Valtice, a. s.

Kategorie B - bílá polosladká

• Chardonnay, výběr z hroznů 2011 - Vinařství Waldberg Vrbovec

Kategorie C - sladká vína

• Rulandské šedé, ledové víno 2009 - Znovín Znojmo, a. s.

Kategorie D - růžová vína

• Zweigeltrebe ROSÉ, pozdní sběr 2011 - Ampelos, Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo, a. s.

Kategorie E - červená vína

• Svatovavřinecké pozdní sběr 2009 Vinařství Hulata

Kategorie F – sekty s.o.

• Znovín de Lux Demi sec, jakostní šumivé víno s.o. 2009 – Znovín Znojmo, a. s.

Nejlepší kolekce: Ampelos, Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo, a. s.

Absolutní šampion bude znám na začátku roku 2013

V prosinci proběhne první celostátní kolo Salonu vín – Národní soutěže vín a v lednu pak druhé, finálové kolo. V únoru 2013 budou vyhlášeny konečné výsledky soutěže a veřejnost se dozví, kdo získal titul absolutního Šampiona, vítězství v jednotlivých kategoriích, medaile, cenu za nejlepší kolekci a složení Salonu vín pro rok 2013. Koncem února bude slavnostně otevřen nový ročník degustační expozice Salonu vín.

Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu. Za znojemskou vinařskou podoblast soutěž organizovalo Vinařství Lahofer.

Znojemská vinařská podoblast vděčí za svá chuťově plná a svěží aromatická bílá vína ideálním přírodním a klimatickým podmínkám. Studené větry z nedaleké vrchoviny spolu s termoregulačním vlivem řek dávají znojemským vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny sice zrají pomaleji, ale zato si uchovávají aromatické látky a dosahují vysoké jakosti. Nejlepších výsledků zde vinaři tradičně dosahují s Veltlínských zeleným, Ryzlinkem rýnským, Müllerem Thurgau a Sauvignonem. Červené barvy hájí zejména Svatovavřinecké a Frankovka.

foto: Jiří Eisenbruk; Vinné sklepy Valtice


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...