Nevidomý řidič zajel na Masarykově okruhu traťový rekord!

Brno, 28. června 2021 – 3:40,531. Taková je hodnota nového traťového rekordu Masarykova okruhu, který 23. června zajel nevidomý Petr Haluška se svým navigátorem. Automobilový nadšenec, který je známý pod přezdívkou Slepý bandita, dosáhl tohoto času ve voze KTM X-BOW RR brněnského závodního týmu RTR Projects. Rekord bude ve své speciální kategorii zapsán mezi oficiálně nejrychlejší časy Automotodromu Brno.

Haluska-Kotlaba-1

Petr Haluška dosáhl maximální rychlosti 186,7 km/h. „Podařilo se nám to, čeho jsme dnes chtěli docílit. Auto jelo famózně, poslouchá a dovolí i sebemenší korekce volantem. I když je to široký okruh, nemohli jsme si dovolit chybu. Důležitá je precizní komunikace s navigátorem, protože pokud jedu 170 kilometrů za hodinu a něco přeslechnu, nemusí to dopadnout dobře. Hodně jsem trénoval na simulátoru, mám i 3D výtisk mapy okruhu, abych si trať načetl a naučil se vnímat prostor. Ale je důležité si uvědomit, že to auto je potom skutečné a když něco pokazím, bude to mít reálné následky. Při dopoledním tréninku jsme například dostali hodiny, auto šlo do smyku, ale i na to jsem připravený, vím, jakým způsobem z takové situace ven. Celkově dnešek hodnotím velmi kladně a jsem za tuto příležitost moc rád,“ okomentoval bezprostředně po zajetí nového traťového rekordu svůj výkon Slepý bandita. Společně s navigátorem Robertem Kotlabou se po závodní dráze v rekordním kole pohybovali průměrnou rychlostí 88,4 km/h.

Samotnému pokusu o zajetí traťového rekordu předcházela poctivá příprava jezdecké posádky, při které si otestovali sílu vozu a specifika závodní trati Masarykova okruhu. „Je obdivuhodné, s jakým odhodláním se Petr Haluška této výzvy chopil. Na simulátoru si naši trať dopředu načetl, takže mu nedělalo sebemenší problémy se na ní zorientovat. Musím velmi ocenit jeho jezdecké schopnosti, dnešním výkonem jasně ukázal, že nic není nemožné. Jménem celého našeho kolektivu mu gratuluji k novému traťovému rekordu, kterým se zapsal do bohaté historie Masarykova okruhu,“ chválí výkon Slepého bandity předsedkyně představenstva Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Petr Haluška na dráze celkem obkroužil 23 kol.

Haluska-Kotlaba-2

Nový traťový rekord zajel Slepý bandita v otevřeném speciálu KTM X-BOW RR, který mu poskytla brněnská závodní stáj RTR Projects. „Na Petrově výkonu bylo od první chvíle jasně vidět, že má duši závodníka. K akci přistoupil velmi zodpovědně. Jak vkročil poprvé do boxu, hned nám vyjmenoval všechny technické specifikace vozu a pečlivě si vyzkoušel jeho ovládání ještě před výjezdem na trať. Prakticky nepotřeboval naši nápovědu, s autem si porozuměl okamžitě. Což bylo ostatně vidět přímo na dráze, zlepšoval se kolo od kola a skvělý výsledek je toho důkazem,“ komentuje poctivou přípravu nevidomého pilota šéf týmu RTR Projects Tomáš Miniberger.


Související články: