Futsalisté Tanga chtějí do finále

Brno, 27. dubna 2013 - Je-li kolébkou fotbalu Anglie, kolébkou futsalu je Brazílie. Původně šlo o sport veteránů, kteří po skončení kariéry ve fotbalu pokračovali v menším počtu na menších hřištích. Ve světovém měřítku vládnou Brazilci futsalu dodnes. Na mezinárodní scéně se objevil poprvé v roce 1965 a v Evropě je futsalovou špičkou Španělsko. Z evropských šampionátů si již odvezli dvě bronzové medaile také Češi.

Tango-U18-FF-finale41

K české futsalové špičce patří i brněnské Tango, které v loňském roce oslavilo 25 let od doby, kdy pár kamarádů v čele se současným prezidentem Jiřím Štěrbou založilo klub pojmenovaný podle tehdy nejnovějšího míče. Vzestup týmu začal před sedmi lety s příchodem Václava Kubíčka. Do té doby bylo Tango slušným divizním celkem, dnes se řadí u nás mezi trojici nejlepších.

Česká futsalová liga má dvanáct celků a jasným suverénem posledních let je celek ERA-PACK Chrudim, který dosud neztratil ani bod a jen remíza s ním je snem každého z další trojice Benago, Bohemians a Tango. V jejich vzájemných utkáních lze očekávat jakýkoliv výsledek. Ztrátu bodů s někým z dolní osmičky však lze považovat za velké překvapení.

Tango se v posledních sezónách umístilo postupně na pátém, čtvrtém a třetím místě. Také základní část ročníku 2012/2013 zakončilo očekávaným postupem do play-off, které se hraje na tři vítězná utkání. Cíl Brněnských je jednoznačný – postoupit do finále a v něm sehrát důstojnou roli v boji proti Chrudimi. „Mají v celku čtyři Brazilce, kteří jsou o třídu výš než čeští hráči. My se snažíme budovat družstvo postupně z vlastních odchovanců," říká tiskový mluvčí Petr Havlík.

Tango-futsal
S odchovanci je to ovšem poněkud složitější. Futsal totiž nemá vlastní mládež. Mladí adepti tohoto sportu nejprve nastupují ve fotbalových týmech, nejmenší žáci hrají nyní na menších hřištích a teprve postupně přecházejí na normální hrací plochy. K futsalu se pak někteří z nich dostávají v juniorském věku, kde právě zaznamenalo Tango svoje dosud největší úspěchy. Šestnáctka se stala dvakrát mistrem ČR a osmnáctka zvítězila v ročníku uzavřeném letos v únoru také podruhé v historii.

Laik by se mohl domnívat, že mezi fotbalem a futsalem není podstatný rozdíl. To Petr Havlík rezolutně vyvrací: „Fotbal je především otázkou vytrvalostní kondice, jsou zde dlouhé sprinty, hra se přenáší na větší vzdálenosti. Futsal je dynamická hra s krátkými sprinty, vyžaduje menší, hbité hráče s tvrdou střelou a velmi dobrou souhru jednotlivých čtyřek."

Tango má tři družstva dospělých a dva celky juniorů. Hlavním trenérem je Marian Berky, mnohonásobný slovenský reprezentant a mistr tamní ligy, který je v Brně již tři roky. Samozřejmě by byl rád, kdyby výsledkem jeho působení byl mistrovský titul. Opírá se o soupisku, z níž pouze dva hráči dosud neprošli žádnou z českých reprezentací. Může se spolehnout na dvojici kvalitních brankářů a v poli patří k oporám Michal Seidler, který za minulou sezónu nastřílel 49 branek. Teprve osmnáctiletý Radim Záruba byl vyhlášen Objevem roku 2012 a hraje ligu již třetím rokem. Zapomenout bychom neměli ani na Martina Brůnu, který kromě hráčských povinností stojí jako trenér za úspěchy juniorských družstev Tanga.

V bojích o titul očekávají brněnští návštěvu přes tisíc diváků na zápas. Pod heslem Futsal je sexy by rádi přitáhli do hlediště i ženské publikum a samozřejmě naplnili cíl letošní sezóny – ve finále zdatně konkurovat hegemonovi současného futsalu Chrudimi.

Jiří Povolný
Foto Luděk Zíka

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...