Futsalisté Tanga chtějí do finále

Tango-U18-FF-finale41Brno, 27. dubna 2013 - Je-li kolébkou fotbalu Anglie, kolébkou futsalu je Brazílie. Původně šlo o sport veteránů, kteří po skončení kariéry ve fotbalu pokračovali v menším počtu na menších hřištích. Ve světovém měřítku vládnou Brazilci futsalu dodnes. Na mezinárodní scéně se objevil poprvé v roce 1965 a v Evropě je futsalovou špičkou Španělsko. Z evropských šampionátů si již odvezli dvě bronzové medaile také Češi.

K české futsalové špičce patří i brněnské Tango, které v loňském roce oslavilo 25 let od doby, kdy pár kamarádů v čele se současným prezidentem Jiřím Štěrbou založilo klub pojmenovaný podle tehdy nejnovějšího míče. Vzestup týmu začal před sedmi lety s příchodem Václava Kubíčka. Do té doby bylo Tango slušným divizním celkem, dnes se řadí u nás mezi trojici nejlepších.

Česká futsalová liga má dvanáct celků a jasným suverénem posledních let je celek ERA-PACK Chrudim, který dosud neztratil ani bod a jen remíza s ním je snem každého z další trojice Benago, Bohemians a Tango. V jejich vzájemných utkáních lze očekávat jakýkoliv výsledek. Ztrátu bodů s někým z dolní osmičky však lze považovat za velké překvapení.

Tango se v posledních sezónách umístilo postupně na pátém, čtvrtém a třetím místě. Také základní část ročníku 2012/2013 zakončilo očekávaným postupem do play-off, které se hraje na tři vítězná utkání. Cíl Brněnských je jednoznačný – postoupit do finále a v něm sehrát důstojnou roli v boji proti Chrudimi. „Mají v celku čtyři Brazilce, kteří jsou o třídu výš než čeští hráči. My se snažíme budovat družstvo postupně z vlastních odchovanců," říká tiskový mluvčí Petr Havlík.

Tango-futsal
S odchovanci je to ovšem poněkud složitější. Futsal totiž nemá vlastní mládež. Mladí adepti tohoto sportu nejprve nastupují ve fotbalových týmech, nejmenší žáci hrají nyní na menších hřištích a teprve postupně přecházejí na normální hrací plochy. K futsalu se pak někteří z nich dostávají v juniorském věku, kde právě zaznamenalo Tango svoje dosud největší úspěchy. Šestnáctka se stala dvakrát mistrem ČR a osmnáctka zvítězila v ročníku uzavřeném letos v únoru také podruhé v historii.

Laik by se mohl domnívat, že mezi fotbalem a futsalem není podstatný rozdíl. To Petr Havlík rezolutně vyvrací: „Fotbal je především otázkou vytrvalostní kondice, jsou zde dlouhé sprinty, hra se přenáší na větší vzdálenosti. Futsal je dynamická hra s krátkými sprinty, vyžaduje menší, hbité hráče s tvrdou střelou a velmi dobrou souhru jednotlivých čtyřek."

Tango má tři družstva dospělých a dva celky juniorů. Hlavním trenérem je Marian Berky, mnohonásobný slovenský reprezentant a mistr tamní ligy, který je v Brně již tři roky. Samozřejmě by byl rád, kdyby výsledkem jeho působení byl mistrovský titul. Opírá se o soupisku, z níž pouze dva hráči dosud neprošli žádnou z českých reprezentací. Může se spolehnout na dvojici kvalitních brankářů a v poli patří k oporám Michal Seidler, který za minulou sezónu nastřílel 49 branek. Teprve osmnáctiletý Radim Záruba byl vyhlášen Objevem roku 2012 a hraje ligu již třetím rokem. Zapomenout bychom neměli ani na Martina Brůnu, který kromě hráčských povinností stojí jako trenér za úspěchy juniorských družstev Tanga.

V bojích o titul očekávají brněnští návštěvu přes tisíc diváků na zápas. Pod heslem Futsal je sexy by rádi přitáhli do hlediště i ženské publikum a samozřejmě naplnili cíl letošní sezóny – ve finále zdatně konkurovat hegemonovi současného futsalu Chrudimi.

Jiří Povolný
Foto Luděk Zíka

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články: