Brněnská Velká cena je nejnavštěvovanějším závodem seriálu MS

Brno, 23. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Proč má Velká cena České republiky tak silnou pozici v kalendáři mistrovství světa MotoGP a proč tak směle konkuruje financím arabských šejků? Odpověď je jednoduchá: Diváci! V Brně jich bylo loni nejvíce z celého seriálu. Češi jsou totiž absolutní blázni do motorek. Dokonce ani v tak silných evropských zemích, jako je Španělsko nebo Německo nechodí na MotoGP tolik diváků. Skvělé kulisa určitě vyburcuje k maximálním výkonům i čtyři české jezdce, kteří se o víkendu postaví na startovní rošty.

Loni přijelo do Brna na celý víkend 255 tisíc diváků, nedělní ostrý závod shlédlo 155 tisíc. To Španělé v Jerezu měli jen 123 tisíc a na Sachsenring přišlo jen něco málo přes 100 tisíc. Totální divácký propadák naopak měli v Asii. V Kataru bylo jen 15 tisíc diváků na celý víkend, v japonském Motegi něco přes 50 tisíc.

Pravda, ceny vstupenek asi zejména s Katarem nemůžeme porovnávat. Celý balíček stál 550 euro, v přepočtu 14 tisíc korun. Na přírodní tribuny stojí v Brně lístek na celý víkend necelé 2000 korun. Nejdražší tribunová dvojnásob. V Čechách jsou prostě motorky fenomén. Soutěž diváků vyhrálo Brno v letech 2007, 2010 a 2011.

Přehled divácké návštěvnosti závodů MotoGP 2011:
(pouze finálový den)

155 400 – Brno (ČR)
123 750 – Jerez (Šp.)
101 309 – Sachcenring (Německo)
88 400 – Le Mans (Francie)
81 838 – Catalunya (Katalánsko)

40 123 – Estoril (Portugalsko)
34 096 – Motegi (Japonsko)
8 501 – Losail (Katar)

Na startovní rošty se postaví hned čtyři Češi

Během závodního víkendu se v Brně divákům představí mezi světovou elitou čtyři Češi. Na start královské třídy MotoGP se postaví Karel Abraham, v Moto3 startují Jakub Kornfeil a Miroslav Popov a mezi nováčky v MotoGP Rookies Cupu jede Karel Hanika.

Historicky první český závodník v MotoGP Karel Abraham jezdí v královské kubatuře druhou sezonu. Po nevydařeném letošním startu do seriálu, který vyvrcholil pádem při testech v Aragonu a zlomeninou páté záprstní kosti, se vrátil na trať ve dvojici závodů v USA. V prvním z nich – na legendárním kalifornském okruhu Laguna Seca – se poprvé v letošní sezoně dostal do elitní desítky. V následujícím závodu v Indianapolis své letošní maximum vylepšil o dvě pozice a dojel osmý.

"Abajovi mohou v Brně skalní příznivci fandit především z tribuny D, kde se v neděli tradičně schází jeho fanklub," řekl již ve středu mluvčí automotodromu Jiří Smetana. Populárního jezdce také bude možné potkat na zahajovací show, která se uskuteční ve čtvrtek odpoledne ve Vaňkovce v centru Brna.

Devatenáctiletý Jakub Kornfeil na velký úspěch v nové kubatuře Moto3 ještě čeká. Už dvakrát se mohl prát o místo na podiu, pokaždé ale jeho jízdu v čele závodu ukončil nešťastný pád. Letošním nejlepším Kornfeilovým výsledkem je osmé místo, naposledy jej zajel stejně jako Abraham v Indianapolis. Nejlepším výsledkem Kornfeila v kariéře je páté místo, které zajel před dvěma lety právě v Brně.

Sedmnáctiletý talentovaný Miroslav Popov pojede v Moto3. Poprvé na sebe upozornil loni při třech startech ve třídě do 125 ccm na divokou kartu. Zatímco jiní jezdci se v takových závodech pohybují spíš v poslední desítce, Popov dokázal dokonce posbírat i světové body. Nejlepším umístěním pro něj bylo třinácté místo z Misana, v Brně dojel sedmnáctý. Popov do bwin Grand Prix České republiky nastoupí jako náhradník zraněného Davida Webba za tým Mahindra Racing.

Šestnáctiletý Karel Hanika je letošním překvapením Red Bull MotoGP Rookies Cup, doplňkového šampionátu, který je považovaný za líheň talentů pro „dospělé" závody Grand Prix. Talentovaný Hanika už čtyřikrát dojel na třetím místě. "Boduje díky dravému jízdnímu stylu, který mu zatím ale komplikuje cestu na nejvyšší stupínek. Tvrdé souboje mladého jezdce se soupeři totiž pro něj končí občas v kačírku," popsal dravý styl závodění Haniky mluvčí Masarykova okruhu. V Brně bude mít nyní poprvé šanci předvést se na domácí trati, kterou dokonale zná.

Tomáš Rambousek, ilustrační foto: Petr Podroužek

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit