VUT- nakladatelství Vutium

Prezident Klaus podepsal zákon o rozpočtovém určení daní

vaclav-klaus-brnoPraha, 29. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Prezident republiky Václav Klaus podepsal zákon, kterým se mění zákon o rozpočtovém určení výnosů některých daní územním samosprávným celkům a některým státním fondům. Informoval o tom ve středu tiskový odbor Hradu. Čtyři největší města v Česku podle připravovaných změn ročně přijdou o 1,1 miliardy korun, hospodaření dalších obcí naopak zřejmě o 12 miliard korun posílí.

Novela zákona o rozpočtovém určení daní (RUD) ubírá z rozpočtu Prahy 650 milionů, Brna 203 milionů, Ostravy 158 milionů a Plzně 90 milionů ročně. Celkově se ale obcím v rámci RUD rozdělí více peněz, především díky tomu, že návrh do rozpočtového určení přidává prostředky původně určené na národní dotační tituly.

"Obce by měly nově získávat asi devět tisíc korun na obyvatele," upřesnila senátorka Veronika Vrecionová (ODS).

"Tyto dotace se stanou příjmovou základnou obcí a nechť starostové a obecní zastupitelstva rozhodují o svých penězích dle svého uvážení," zmínil už dříve ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a dodal: "Nepočítám-li ona čtyři města se zvláštním koeficientem, tak příjmová základna ostatních obcí, těch 6244, bude navýšena o 12 miliard korun."

Ministr Kalousek připojil, že 1,5 miliardy z této částky tvoří současný příspěvek na školství, který je vyplácen dotačním způsobem z Všeobecné pokladní správy. Nově se stane součástí příjmové základny obcí. "Počet žáků v mateřských a základních školách se stává v tomto návrhu parametrem pro výpočet příjmů dané obce," vysvětlil. Novela je podle Kalouska jednou z předních priorit programového prohlášení vlády.

Zákon by měl nabýt účinnosti od 1. ledna 2013.

Denisa Šindlerová, Tereza Veselá, Jan Kálal, ilustrační foto: Kryštof  Turek

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit