Janeček: Zdravotnímu ústavu a krajské hygienické stanici v Brně hrozí zrušení

Brno, 27. února 2012 (MEDIAFAX) - Zdravotnímu ústavu a krajské hygienické stanici v Brně hrozí zrušení. O práci mohou v této souvislosti na Moravě přijít stovky specializovaných pracovníků, řekl v pondělí místopředseda senátorského klubu ČSSD Miloš Janeček. Rušení specializovaných zdravotnických zařízení podle Janečka hrozí, pokud poslanci schválí novelu zákona o ochraně veřejného zdraví.

"Rušení zdravotních ústavů a některých hygienických stanic je dalším pokusem privatizovat veřejné zdravotnictví," řekl senátor. Podle něj je chystaná novela zákona vážným zásahem do systému českého zdravotnictví. "Uvažovaná redukce zdravotnických ústavů na pracoviště v Praze a Ostravě jednoznačně zhorší kontrolu kvality a prevence zdravotní péče," tvrdí Janeček.

Rozbitím struktury ústavů a stanic vydělají podle Janečka zejména soukromé laboratoře. "Stát bude od nich kupovat totéž, co dosud poskytovaly zdravotní ústavy a hygienické stanice - tedy měření hluku, hygieny práce, měření kvality vody a další programy ochrany a podpory zdraví," řekl senátor.

Argumentaci ministerstva zdravotnictví o úspoře nákladů považuje Janeček za lichou. "Zdravotní ústavy nejsou výrobními linkami a jejich efektivita se nedá měřit počtem vydělaných peněz, ale přínosem pro prevenci nemocí a kontroly kvality životního prostředí," řekl senátor. Podle něj neobstojí ani argument o zjednodušení organizační správy. "Naopak, centralizovaný systém dvou superústavů bude těžkopádný, bude mít sklon k plýtvání a snadněji podlehne tlaku lobbistů," varoval Janeček.

K zajištění činnosti v regionech si pak budou muset zbylé dva centrální ústavy najímat služby soukromníků, v konečném důsledku tedy podle Janečka stát neušetří.

Zdravotní ústav v Brně funguje podle Janečka jako servis kraji i jihomoravské metropoli v oblasti prevence nemocí, kvality životního prostředí, včetně měření hluku nebo prašnosti. "Je pověstný svou kvalitou a pro město i region je nesporně přínosem," tvrdí Janeček. "Nechápu, proč by měl skončit a zbytky jeho struktur by měli řídit úředníci z Prahy nebo Ostravy a agendu ústavu by měly převzít soukromé společnosti," dodal.

Kvůli řadě nedostatků podle Janečka senát novelu zákona vrátil poslancům dolní parlamentní komory. Ti se pak nedokázali nad zákonem shodnout a odložili jej na příští parlamentní schůzi.

Jiří Nováček, foto: Miloš Janeček, ČSSD

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit