Skupina senátorů napadla u Ústavního soudu část zdravotnické reformy

Brno, 12. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Ústavní soud dostal návrh senátorů na zrušení části reformy zdravotnictví. Jak ve čtvrtek informovala mluvčí ÚS Jana Pelcová, zákonodárci napadají vznik Národního zdravotního informačního systému s daty o konkrétních pacientech a další věci. "Navrhovatelé jsou přesvědčeni, že napadaná ustanovení jsou v rozporu se smyslem a účelem Listiny základních práv a svobod," uvedla Pelcová s tím, že termín zatím není známý. Soudcem zpravodajem však bude Miloslav Výborný.

Skupina senátorů si u Ústavního soudu na podnět České lékařské komory stěžuje na zákon o zdravotních službách. Napadají paragrafy upravující zdravotní registry, sankce za správní delikty a zrušení platnosti registrací zdravotnických zařízení.

"Stížnost odešla na Ústavní soud v pátek 6. ledna, podepsáni jsou pod ní senátoři za ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a ze sdružení Severočeši.cz. V čele skupiny je senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz), která je zároveň členkou představenstva České lékařské komory," sdělil šéf komory Milan Kubek. Senátoři také soud požádali, aby stížnost projednal přednostně, novela má totiž začít platit 1. dubna.

U zdravotních registrů komoře i senátorům vadí zejména to, že data v nich jsou příliš dlouho uchovávána v neanonymizované podobě. Dále se jim nelíbí to, že zákon nestanoví, jak budou databáze technicky vytvořené, ani jak budou chráněné. Předloha podle jejich slov také nevymezuje s dostatečnou přesností osoby, které budou mít do databáze přístup.

Lenka Horáková, Zuzana Fojčíková

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit