Na Špilberku se rozprostřou exotické krajiny a sny světa naivního umění

Brno, 18. srpna 2021 – Vstupte do Kouzelného světa! Muzeum města Brna představuje naivní umění. Mezinárodní výstava reprezentuje tvorbu několika desítek umělců z dvanácti zemí. Vedle nových, pro tuto výstavu speciálně vytvořených obrazů, jsou prezentována i díla ze sbírky Spolku přátel naivního a amatérského umění.

naivni-umeni-pozvanka-2

Naivní umění – tímto pojmem je označována tvorba neprofesionálních umělců, samouků, především v malířství. Vyrůstá sice mimo vývojové směry moderního umění, často ale umělce inspiruje. Oceňují na něm hlavně čistou poezii, v níž člověk a svět žijí v harmonické jednotě, svobodnou fantazii, pohybující se volně mezi realitou a snem i sugestivní podání, které s půvabnou lehkostí překonává všechny obtíže při koncepci obrazu. Jejich díla jsou neopakovatelná.

„Ať už jim budeme říkat jakkoli – insitní, naivní, neškolení – vyznačují se zvláštní citlivostí pro barevné kompozice a schopností vyjádřit radostnou poetiku námětu prostou stylizací předmětů a postav,“ doplňuje spoluautorka výstavy Martina Rudolfová. Naivní umělci se ve svých dílech soustřeďují na krásu lidské duše, diváky přivádí do světa kouzel a fantazie či exotických krajin a snů. Přináší pocit radosti a pohody, dávají zapomenout na každodenní starosti a povinnosti. „Malba je často velmi jednoduchá, například bez stínů, s deformovaným prostorem a perspektivou a se zjednodušenou prezentací života. Malíři používají jednoduché techniky, velmi často s dokonale propracovaným detailem“, vysvětluje kurátor Jindřich Chatrný.

Jedním z nejznámějších představitelů naivního umění byl světově uznávaný Henri Rousseau, jehož dílo oceňovali i velikáni malířství jako byl Picasso, Matisse či Gauguin. Jeho malířský styl byl sice naivní, ale ve svém zpracování dokonalý. Maloval jednoduché symboly a metafory, jeho snové vize a exotické náměty dodnes působí magicky a oslovují milovníky výtvarného umění. V České republice není tento styl příliš ukotven, v zahraničí však velmi rezonuje. Především v Polsku, Srbsku, Rumunsku, Švýcarsku či Španělsku. V českém prostředí patří k předním představitelům tohoto specifického umění např. herec a ilustrátor Josef Hlinomaz, cestovatel a fotograf Libor Vojkůvka nebo spisovatelky a herečky Ivanka Devátá a Iva Hüttnerová.

Mezinárodní výstava naivního umění Kouzelný svět představí tvorbu několika desítek umělců z dvanácti zemí. Například české umělce Alexandru Dětinskou, Jiřího Vidláka, z Rumunska Mihau Dascalu, Itálii bude reprezentovat Paolo Laconi, Guido Vedovato, Francii Marion Alexandre. Tím ale výčet zdaleka nekončí…Připomene také v první části dílo významného českého naivního malíře Jana Hrušky (1918–2004), který „maloval“ nezaměnitelnou technikou – za použití injekční stříkačky a jehly. Postupné nanášení barev tak působí jako tkaní či vyšívání. Druhým výtvarníkem, rovněž Brňanem, je Dušan Chaloupka (1935), který představí svá díla u příležitosti loňského významného životního jubilea. Kromě svých děl prezentuje v současnosti také na virtuálních výstavách díla naivistů z celého světa.

„Jsem rád, že Muzeum města Brna ve svých prostorách pořádá i výstavy – galerijně, které nevycházejí z našich sbírek, ale dávají možnost prezentovat i současné/moderní umění. Stejně tak tyto příležitosti pro moderní formy umění poskytuje i vila Tugendhat a v budoucnu tak budeme činit i nadále“, doplňuje ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
101112141516
1718192021
24252627282930
31      
Nejbližší akce
13.10. Agadir uvádí... Moravské souzpěvy..
22.10. ASTROVÍKEND - Dny tajemna a zdraví..