Jedinečná výstava představí přední brněnské architektonické ateliéry

dum umeni vystavaBrno, 15. září 2020 – Od poloviny září bude Procházkova síň v Domě umění města Brna hostit novou výstavu nesoucí název Burian – Křivinka, Petr Pelčák, Rusín & Wahla, Stavby a projekty 2009 – 2019. Jejím cílem je představit výběr z realizovaných staveb i dosud neuskutečněných projektů tří významných brněnských architektonických ateliérů. Vernisáž proběhne 17. září od 18 hodin, doplní ji vystoupení pěveckých uskupení Krása a Urband. Výstava potrvá do 15. listopadu.

Stavby Buriana, Křivinky, Pelčáka, Rusína a Wahly jsou Brňanům důvěrně známé: patří k nim významné univerzitní budovy (Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, Fakulta informačních technologií VUT), zdravotnická zařízení (Diagnostický pavilon Masarykova onkologického ústavu), řada obytných domů a souborů, rekonstrukce významných památek moderní architektury v čele s vilou Tugendhat, ale také mnohé oblíbené kavárny i urbanistická úprava Zelného trhu. Jejich tvorba se však zdaleka neomezuje jen na Brno: na výstavě jsou k vidění projekty a realizace pro Prahu, Londýn a další evropská města.

Aleše Buriana, Gustava Křivinku, Petra Pelčáka, Tomáše Rusína a Ivana Wahlu spojuje nejen generační příslušnost, ale i charakteristika projektů – ve svých stavbách hledají nové možnosti architektonické i stavitelské tradice při zachování respektu k místu a krajině. Pro tyto kvality získaly jejich realizace různá domácí i mezinárodní ocenění a několik nominací na Evropskou cenu za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award.

V souvislosti s výstavou vychází trojice knižních monografií v češtině a angličtině, které zprostředkují aktuální tvorbu každého ze tří studií. Jednotlivé monografie uvádí kritické eseje Jany Tiché, následuje výběr staveb s autorskými komentáři. Autorem grafické úpravy bohatě ilustrovaných publikací je David Židlický.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
272829   
Nejbližší akce
30.09. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
01.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..