Moravské zemské muzeum představí jedinečné kramářské tisky

Brno, 18. srpna 2020 – Moravské zemské muzeum zve veřejnost na vernisáž výstavy Do Brna široká cesta. Kramářské písně se světskou tematikou, která se uskuteční ve čtvrtek 3. září 2020. Výstava představuje kramářské tisky z několika úhlů pohledu: historie, jejich funkce, hudební stránka, způsob předávání a přebírání širokými společenskými vrstvami, obsah představený na konkrétních případech nebo událostech i recepci do současnosti.

Do Brna veduta mala

Název výstavy je převzatý z textu jedné z kramářských písní. Prostřednictvím kramářských tisků a písní se šířily novinky a zprávy z jednoho koutu světa do druhého. Současná výstava se zaměřuje výhradně na písně světské, které tvoří zhruba dvacet procent z celkové produkce kramářských písní.

Jejich tématy jsou kriminalita, nejrůznější osobnosti ze světa zločinu (Babinský), bitvy, útrapy života v armádě, přírodní katastrofy, atentáty, nevděk potomků, milostné trojúhelníky, nové vynálezy atd. Najdeme mezi nimi také písně osvětové např. o nebezpečí tabáku, alkoholu či o užitečnosti tzv. zemských jablek tedy brambor. Texty do velmi překvapivých detailů přesně informují o skutečných událostech, na druhou stranu se zaměřují především na senzaci a zprávy podporovaly utváření stereotypů.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...