Moravské zemské muzeum představí jedinečné kramářské tisky

Brno, 18. srpna 2020 – Moravské zemské muzeum zve veřejnost na vernisáž výstavy Do Brna široká cesta. Kramářské písně se světskou tematikou, která se uskuteční ve čtvrtek 3. září 2020. Výstava představuje kramářské tisky z několika úhlů pohledu: historie, jejich funkce, hudební stránka, způsob předávání a přebírání širokými společenskými vrstvami, obsah představený na konkrétních případech nebo událostech i recepci do současnosti.

Do Brna veduta mala

Název výstavy je převzatý z textu jedné z kramářských písní. Prostřednictvím kramářských tisků a písní se šířily novinky a zprávy z jednoho koutu světa do druhého. Současná výstava se zaměřuje výhradně na písně světské, které tvoří zhruba dvacet procent z celkové produkce kramářských písní.

Jejich tématy jsou kriminalita, nejrůznější osobnosti ze světa zločinu (Babinský), bitvy, útrapy života v armádě, přírodní katastrofy, atentáty, nevděk potomků, milostné trojúhelníky, nové vynálezy atd. Najdeme mezi nimi také písně osvětové např. o nebezpečí tabáku, alkoholu či o užitečnosti tzv. zemských jablek tedy brambor. Texty do velmi překvapivých detailů přesně informují o skutečných událostech, na druhou stranu se zaměřují především na senzaci a zprávy podporovaly utváření stereotypů.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události