The Subways přivezou v květnu na Flédu vzpomínky i čerstvý vítr

fb-cover-the-subways fleda 2020Brno, 26. prosince 2019 – Britská trojice The Subways slaví patnáct let od vydání debutového alba Young for Eternity. Po několikaletém klidnějším období vyplněném studiem a výchovou dětí se rockoví rebelové vracejí na světová pódia, aby své fanoušky vyzkoušeli ze své prvotiny. V úterý 26. května 2020 vtrhnou na Flédu, kam kromě klasiky jako Rock & Roll Queen, With You nebo Oh, Yeah, přivezou ochutnávku z připravované desky.

The Subways hráli na Flédě již v roce 2015, kdy frontman Billy Lunn těšil vyprodaný klub oblíbenými skoky do davu a větami v češtině. Skvělou komunikaci mezi trojicí muzikantů a jejich rozdivočelými fanoušky tehdy nenarušil ani fakt, že za Joshe, který musel ze zdravotních důvodů ukončit turné dřív, alternoval jiný bubeník. Tentokrát se mohou brněnští příznivci nezávislé hudby těšit na autentický zážitek a vystoupení v kompletní sestavě. Trojice, jež dokáže v minutě rozpoutat davové šílenství, publiku připomene dobré časy (Good Times) i to, že nepotřebuje peníze, aby se mohlo dobře bavit (We Don't Need Money to Have a Good Time).

V současnosti všichni spolupracují na pátém řadovém albu, i když prvotní hudební nápady opět pocházejí z hlavy Billyho Lunna, který novinku, stejně jako předchozí nahrávku (The Subways, 2015), sám produkuje. Bylo to právě on, kdo se v roce 2015, unavený po dvanácti letech neustálého koncertování a poskakování po pódiích napříč planetou, jako první rozhodl, že půjde studovat. Během studia anglické literatury mu hudba byla spíš koníčkem. „Poslední tři roky jsem studoval a postupně jsem během té doby víc a víc psal... Bylo to intenzivní období, které mi nakonec velmi pomohlo i s muzikou. Pokaždé, když jsem po škole vzal do ruky kytaru, něco se stalo. Dřív jsem často v době, kdy jsem chtěl skládat nové písně, seděl a nedělo se nic,“ vzpomíná v nedávném rozhovoru pro aktualne.cz (1.8.2019).

„Nové písně, které Billy napsal, jsou velmi svěží. Asi proto, že přemýšlel neotřele, mimo zajetá schémata. Studoval Cambridge, což je jedna z nejprestižnějších univerzit, na níž po člověku vyžadují tvrdou práci. Chvíle s hudbou pro něj byly časem volna a svobody,“ prozradil o jeho posledních skladbách bubeník Josh Morgan (aktualne.cz, 1. 8. 2019). Jestli se na nové desce objeví i You Kill My Cool, která sklidila úspěch i na letošním festivalu Rock For People, zatím nevíme. Stejně jako neznáme datum jejího vydání, dvě věci jsou však jisté. Kapela strávila část léta ve studiu, aby na něm pracovala a její fanoušci si mohou čekání zkrátit na turné k patnácti letům Young of Eternity.

Skupina ve složení Billy Lunn (kytara, zpěv), Charlotte Cooper (baskytara, zpěv) a Josh Morgan (bicí) se dala dohromady v roce 2000. Zlom v kariéře původně revivalové kapely nastal v roce 2005, kdy získala možnost hrát na festivalu Glastonbury a vydala debutové album Young for Eternity, kterým nenávratně, hlučně a ambiciózně vpadla na světovou hudební scénu. Na kontě má další tři dlouhohrající desky: All or Nothing (2008), Money and Celebrity (2011), The Subways (2015) a stovky koncertů po celém světě.


Související články: