Tiché roky Aleny Mornštajnové jsou knihou roku

Brno, 9. listopadu 2019 – Tiché roky, nejnovější kniha jedné z nejúspěšnějších českých spisovatelek Aleny Mornštajnové, se staly vítězem prvního ročníku čtenářské ankety Kniha roku. Cenu vyhlásil letos poprvé nadační fond Čtení tě mění. Do hlasování se zapojilo téměř 48 tisíc čtenářů. Kniha Aleny Mornštajové vyšla letos v dubnu v nakladatelství Host. A za půl roku prodalo se jí už více než 55 tisíc výtisků. V soutěži se stala také Společenským románem roku.

tiche roky mornstajnova kniha roku 2019

Tiché roky jsou intimním příběhem z prostředí jedné rodiny. A podle samotné autorky jsou o síle slov a také o tom, jak ničivou zbraní dokáže být v našich životech to všechno nevyslovené. „Jsem sama zvědavá, jaký bude mít kniha mezi čtenáři úspěch. Hana to není, nemůžu psát pořád stejné knihy,“ říkala před vydáním Tichých roků Mornštajnová.

Její předchozí román Hana totiž zaznamenal fenomenální úspěch a udělal ze spisovatelky hvězdu, a v prodejích překročila hranici 100 tisíc výtisků. Celkově se prodalo už 240 tisíc tištěných knih Aleny Mornštajnové.

Ta přitom svou první knihu Slepá mapa vydala až po padesátce, v roce 2013. O dva roky později ji následoval román Hotýlek, Hana pak vyšla před dvěma lety.

Dnes je už jasné, že se Mornštajnové na předchozí úspěchy podařilo navázat. Tiché roky jsou mezi čtenáři úspěšné, celkem více než tři měsíce například vedly v prodejnosti na webu Svazu českých knihkupců a nakladatelů a i na Databázi knih si vedou skvěle, momentálně mají přes dva tisíce hodnocení a 91 procent. Hana se drží na 95 procentech a má více než 6 tisíc hodnocení.

„Úspěch Tichých roků mě těší a mám z něj radost. Zároveň je to pro mě i trochu překvapení. Hana totiž byla silná svým tématem a Tiché roky jsou přeci jen spíše intimním dramatem,“ dodává slavná autorka.


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně