Ibérica začíná, nabídne galakoncert, duo Cortés & Gallardo či gastronomickou fiestu

Brno, 25. června 2018 – Festival iberoamerické kultury Ibérica začíná v Brně už tuto středu. V Galeryji 9 jej zahájí vernisáž výstavy kolumbijského umělce Zamo Tamaye, který bude osobně přítomen a návštěvníci budou mít díky action paintingu možnost na živo vidět, jak jeho malby vznikají. Večer přijde na řadu první koncert.

Cortes y Gallardo foto radek babicka

V české premiéře se v aule JAMU představí kytarové duo Cortés & Gallardo. Miguel Angel Cortés přichází z prostředí flamenkové dynastie Los Cortés. José María Gallardo byl uměleckým poradcem Paca de Lucíi při jeho legendárním nastudování Rodrigova koncertu Aranjuez a sám Paco de Lucía se o něm obdivně vyjádřil: „Kdybych měl být klasickým kytaristou, chtěl bych být José María Gallardo.“ Ve středu Ibérica zamíří také na Radnickou 4. Ibérica Cinematográfica tu až do neděle promítne oceňované snímky Padající hvězda, Pořadník, Truman, Viděl jsem 10 000 slonů a také slavné Flamenco, Flamenco od Carlose Saury.

„Ve čtvrtek už nás čeká Fiesta Gastronómica se spoustou dobrého jídla, pití a také pestrým kulturním programem na nádvoří Staré radnice. Jelikož vysvědčení bude za dveřmi, určitě přijde vhod přednáška etnologa a spisovatele Mnislava Zeleného Atapany na téma Výchova dětí u indiánů Amazonie, která začíná v 19:00 přímo na Staré radnici,“ říká dramaturg festivalu Petr Vít. Páteční galakoncert na nádvoří Špilberku ozdobí v českých premiérách špičkový flamenkový flétnista Sergio de Lope a talentovaný kytarista Paco León. Jako host večera vystoupí i oblíbenec brněnského publika, tanečník David Pérez.

Sergio de Lope patří bezesporu k nejlepším flamenkovým flétnistům a jeho kapela složená z virtuózních hráčů bude mít mezi sebou i skvělou flamenkovou tanečnici Gemu Moneo. V sobotu pak Sergio de Lope vystoupí v pražském Jazzdocku s instrumentálním programem. Vycházející hvězda kytarového nebe Paco León dokázal i přes své mládí nadchnout publikum v mnoha zemích svojí spontánní a brilantní hrou. Na brněnském galakoncertu zahraje se svým triem.

Ibérica, to je také pestrý výběr mistrovských workshopů a tvůrčích dílen. Nabídka tvůrčích dílen, které se uskuteční v SVČ Lužánky uprostřed největšího brněnského parku, zahrnuje lekce flamenka, latino dance, tanga či bachaty. V nabídce hudebních kurzů nechybí kastaněty, compás, cajón nebo flamenková kytara pro začátečníky i pokročilé. „Pro děti jsme připravili čtení pohádek, flamenco i ritmo latino,“ říká koordinátorka tvůrčích dílen Cristina Maria Roa. Podrobný program festivalu, vstupenky a registrace do tvůrčích dílen jsou k dispozici na webu www.iberica.cz, vstupenky lze zakoupit také v síti Ticketportal a v tradičních předprodejích.

Festival Ibérica je nejvýznamnější akcí svého druhu v Česku a za dobu své historie představil domácímu publiku elitu flamenka v čele s Gerardo Núñezem, Carmen Cortés, Albou Heredií, Arcángelem, Albou Molinou, Jorgem Pardo, Marií Serrano, Patricií Guerrero a mnoha dalšími.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...