Festival Ibérica představí to nejlepší z iberoamerické kultury

Brno, 7. června 2022 – Festival iberoamerických kultur Ibérica se letos uskuteční v termínu od 16. do 26. června v Brně, Praze, Čechách pod Kosířem a Zdounkách. Devatenáctý ročník festivalu se ponese v duchu hned několika českých premiér. Poprvé v České republice vystoupí nejen hlavní hvězda galavečera na brněnském Špilberku, flamenkový kytarista Álvaro Martinete s tanečnicí Coral Fernández, ale také kolumbijská zpěvačka s karibskými kořeny Concha Bernal a rovněž katalánské duo Magalí Sare & Sebastià Gris.

festival iberica brno

Na letošním festivalu premiérově zazní i poetický recitál z textů Karla Čapka Výlet do Španěl v podání herce Tomáše Hanáka, jehož přednes doprovodí kytara Petra Víta a tanec Veróniky Roa. Chybět nemohou oblíbené taneční a hudební tvůrčí dílny pro začátečníky, pokročilé i děti.

Hlavní festivalovou událostí bude 18. června galakoncert na Špilberku. „Pro budoucnost flamenkové kytary jsou nesmírně důležité vůdčí osobnosti nejmladší umělecké generace. Tito mladí španělští kytaristé přebírají to nejlepší z dědictví předchozích velikánů, jakým byl například Paco de Lucía, zároveň však každý z nich vkládá do své hry osobitý rukopis. Toto je i případ Álvara Martineteho, který se na galakoncertu představí,“ říká umělecký ředitel festivalu Petr Vít. Ještě před Martinetem pódium rozpálí tanečnice Maise Márquez. Ta patří mezi výrazné osobnosti flamenkového tance a pro letošní ročník festivalu Ibérica vytvořila speciálně několik nových choreografií inspirovaných krásou a elegancí španělské klasické hudby, kdy zatančí se smyčcovým kvartetem Indigo a v doprovodu kytaristy Daria Pigy. Podrobný program a vstupenky jsou k dispozici na webu iberica.cz.

Festival zahájí 16. června v pražské Humanitě zpěvačka, multiinstrumentalistka a skladatelka Magalí Sare, která dobyla srdce katalánských i španělských posluchačů a zároveň získala uznání odborné veřejnosti. Nyní se poprvé představí českému publiku, a to v úspěšném projektu v duu s kytaristou Sebastià Grisem. O den později zavítá duo na nádvoří brněnského Místodržitelského paláce. V rámci festivalové série Ibérica Clásica se letos představí kytarista Lukáš Sommer. Ten patří mezi největší české talenty klasické kytary, což nedávno dokázal i v proslulé Carnegie Hall. Na Ibérice jeho sólový recitál zazní 21. června na brněnské Staré radnici. Poté se festival přesune na zámek v Čechách pod kosířem, kde 23. června vystoupí španělská flamenková tanečnice Virginia Delgado. V pátek 24. června už příznivce jižanské kultury čeká oblíbená a zdarma přístupná Fiesta Iberoamericana. Ta naplní prostor nádvoří brněnské Staré radnice vůněmi španělských tapas, autentické paelly od El Romera či mexických tacos. Chybět nebudou ani vína z Pyrenejského poloostrova a Latinské Ameriky či kolumbijská káva. V průběhu odpoledne i večera dojde také na řadu hudebně-tanečních vystoupení. Na letošní ročník zavítá mimo jiné kolumbijská zpěvačka Concha Bernal či mexické uskupení Mariachi Azteca.

concha bernal

„Poprvé v historii festivalu budeme mít také festivalové víno a každá láhev na sobě ponese skladbu, kterou pro návštěvníky festivalu a milovníky vína exkluzivně zkomponoval a nahrál Dario Piga,“ láká Vít. Závěrečný festivalový víkend pak přinese premiéru poetického recitálu na motivy cestopisu Karla Čapka. Ten se v roce 1929 vydal vlakem do Španělska. O 93 let později se po jeho stopách vydává herec Tomáš Hanák spolu s kytaristou Petrem Vítem a flamenkovou tanečnicí Verónikou Roa. Komponované představení uvidí 25. června diváci na zámku Belcredi v brněnské Líšni a o den později v romantickém prostředí zámku Zdounky nedaleko Kroměříže.

Čestným hostem letošního festivalu je Mexiko, což se promítne i v tradiční filmové přehlídce v brněnském kině Art, kde se diváci mohou těšit na čtyři mexické a jeden argentinský snímek. Ibérica také každoročně přináší do České republiky nejpestřejší nabídku tematických tvůrčích dílen. Jednu z nich povede i hvězda galavečera Maise Márquez, dalších se ujme Virginia Delgado, kroky argentinského tanga a salsy provede Álvaro Vargas, taje flamenkové kytary prozradí Dario Piga. Připraveny jsou i kurzy pro děti, které se uskuteční v nově otevřeném prostoru Zona Iberoamericana na brněnském náměstí 28. října.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události