Helios
Minerva

Malíř Tadeáš Kotrba v Domě umění představí své Tři principy

Brno, 6. prosince 2017 - Tři principy – právě tak se jmenuje výstava v Domě umění, která představí nejnovější obrazy Tadeáše Kotrby, umělce mladší generace a absolventa pražské AVU. Malby vycházejí z autorova vnitřního světa, z jeho empatického vnímání jevů, které jej oslovují a o nichž přemýšlí v souvislosti s osobními zkušenostmi. Reflektují jeho konkrétní zážitky, vzpomínkyi existenciálníúvahy obecnějšího dosahu.

Motivy Kotrbových obrazů balancují na hranici dvou světů– reálného, současného, ve kterém se vyrovnáváme s problémy, a tušeného, neznámého světa, s nímž spojujeme vzpomínky na ty, kdo již nenávratně odešli.

Malířskou tvorbu Tadeáše Kotrby lze vnímat jako určitou formu deníku, introvertní autobiografické sděleníi symbolické zpodobnění úsekůživotní poutěčlověkavystaveného nástrahám a nepřízni osudu. Jeho obrazy často evokují situace, které poznamenávají naše životy pocity osamocení, nejistoty a úzkosti; vycházejí z úvah a zamýšlení nad peripetiemi lidského života a nad nutností překonávat nejrůznějšípřekážky.

Osamocené postavy tak bloudí a prodírají se krajinou, labyrinty vegetace, které je pohlcují a z nichž lze jen obtížně uniknout. Motivy Kotrbových obrazů poskytují vícero interpretačních výkladů, nejsou ukotveny v konkrétním čase a prostoru– divák je může spojovat s vlastními prožitky a objevovat v nich sdělení, související s jeho osobními zkušenostmi.

Tadeáš Kotrba často vychází také ze svých záznamů z cest, kde jej inspiruje nové prostředí, genius loci míst, která poznává. Pracuje s úspornými prostředky, téměř realistická interpretace krajinného prostoru a architektury se prolíná s abstraktním projevem, subtilní kresba s razantním malířským gestem a lehce nanášenou stopou štětce. Příběhy jeho obrazů vypovídají o životních situacích širšího významového spektra, jsou spojeny s aktuálními podněty i s reminiscencemi minulosti, ovlivňujícími umělcovo vnímání současnosti.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Duben 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejbližší akce
06.05. BlueFest Online..
Tiskárna Brno (CCB)