Festival Ibérica začíná už za týden, představí hvězdy flamenca

Brno, 20. června 2017 – Galakoncert flamenkových hvězd pod širým nebem, unikátní tvůrčí dílny, gastronomická fiesta v centru města, filmová přehlídka nebo výstava fotografií z Kolumbie. Festival Ibérica i letos představí iberoamerickou kulturu v mnoha podobách a formách. Od 28. června do 4. července se tak Brno stane Mekkou všech obdivovatelů jižanského stylu života.

Alba Heredia iberica brno 2017

„Pomyslný vrchol jsme připravili na 29. června, kdy na nádvoří hradu Špilberk vystoupí jedna z nejuznávanějších flamenkových tanečnic Alba Heredia a vynikající zpěvačka Alba Molina. Ovšem věřím, že díky tvůrčím dílnám a dalšímu pestrému programu si lidé vychutnají pravou jižanskou atmosféru po celou dobu festivalu,“ láká dramaturg Ibériky Petr Vít. Podrobný program a vstupenky na galakoncert od 250 Kč jsou k dispozici na webu www.iberica.cz, vstupenky lze zakoupit také v síti Ticketportal a v tradičních předprodejích.

Festival zahájí večer 28. června výstava fotografií Petra Víta nazvaná Kolumbie krásná, neznámá v Sále Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí. Na vernisáž výstavy naváže promítání snímku Kolumbie, divoká magie. Celovečerní dokumentární film z roku 2015 zobrazuje Kolumbii jako zemi nesmírného přírodního bohatství a diverzity a zachycuje její vzácnou faunu a floru. Poutavý dokument se v Kolumbii stal nejnavštěvovanějším filmem v historii. Další den festivalu si už vychutnají všichni, kdo budou chtít zažít iberoamerický temperament na vlastní kůži. Pořadatelé připravili novinku v podobě Dne workshopů. „Obvykle se tvůrčí dílny rozprostírají do více dnů. Den workshopů zahrnuje koncentrované dvouhodinové lekce tance, zpěvu a kytary pod vedením špičkových španělských umělců vystupujících na galakoncertu včetně tanečnice Alby Heredii,“ vysvětluje koordinátorka tvůrčích dílen Cristina Maria Roa.

Večer Alba Heredia se svojí tříčlennou skupinou představí návštěvníkům galakoncertu svůj nejnovější projekt „En estado puro“. Alba se zde obrací k tradici předků ve vášnivém tanečním projevu. Hudební doprovod je působivý svou čistotou. Jen obnažený hlas dvou flamenkových cantaorů a kytary doprovázené virtuózními palmas či luskáním prstů. Alba Heredia pochází z místa, jež je synonymem flamenka, z granadské čtvrti Sacromonte, ze slavné cikánské dynastie Los Maya. Za kmotru jí šla její neméně slavná aristokratická jmenovkyně a svého času nejbohatší žena Španělska vévodkyně z Alby.

„Alba Heredia vystupovala již od dětství v proslavených flamenkových tančírnách v jeskyních Cuevas del Sacromonte. Právě zde získala svoji virtuózní techniku i neopakovatelný taneční výraz, tak typický pro granadské cikánské flamenco,“ prozrazuje Vít. Druhá hvězda večera, zpěvačka Alba Molina, ve své tvorbě propojuje různé vlivy od popu, bolera, brazilských a karibských rytmů, jazz až po flamenko. Na Ibérice představí desku „Alba Molina canta a Lole y Manuel“, která je poctou jejím rodičům, flamenkovým ikonám Lole a Manuelovi. Jak sama říká, je to nejspíš „nejflamenkovější“ album, které kdy udělala a také bezpochyby nejvíce upřímná a nejosobnější deska v její kariéře. Alba Molina s kytaristou Rycardem Morenem vystoupí také na pražském koncertu festivalu Ibérica, a to 30. 6. v Jazzdocku.

V poslední červnový den se naplno rozjedou také již zmíněné tvůrčí dílny, které hostí SVČ Lužánky. Právě ty jsou už po řadu let chloubou festivalu a setkávají se na nich vyznavači flamenka a iberoamerické kultury z celého Česka i ze zahraničí. Nechybí tradiční taneční lekce flamenka, salsy či tanga. Muzikanti si přijdou na své v kurzech hry na cajón, na flamenkovou kytaru či flamenkového zpěvu. Nabídka však jako obvykle zahrnuje i kurzy pro začátečníky či pro děti. Tvůrčí dílny zakončí 2. 7. společná fiesta účastníků v SVČ Lužánky. Poslední den školního roku přinese také gastronomickou přehlídku na Moravském náměstí.

„Příchozí se můžou těšit na pravou španělskou paellu, tapas, španělská, portugalská a americká vína či vynikající sherry,“ láká španělský kuchař Enrique El Romero, jehož stánek na Ibérice tradičně patří k těm nejnavštěvovanějším, a který bude vařit i při galavečeru na Špilberku a na terase SVČ Lužánky v průběhu dílen. Večer si pak na své přijdou fanoušci kinematografie. Na nádvoří radnice Brno-střed na Dominikánském náměstí si mohou vychutnat snímek Jih, melancholické drama z roku 1983, které popisuje atmosféru Španělska za fašistického vůdce Franka. Filmové projekce na tomto místě budou pokračovat až do 4. 7. Pro diváky jsou připraveny filmy Čínský bufet, Krásné mládí a Felices 140.

Součástí doprovodného programu je také třetí ročník výtvarné soutěže Ibérica Creativa. Ta přináší vzdělávacím institucím nabídku tvůrčích aktivit, které si kladou za cíl podnítit zájem žáků o studium španělštiny. Soutěžní obrázky budou po dobu konání festivalu vystavené v Galerii SVČ Lužánky.

Festival Ibérica je nejvýznamnější akcí svého druhu v ČR a za dobu své historie představil domácímu publiku elitu flamenka v čele s Gerardo Núñezem, Carmen Cortés, Arcángelem, Jorgem Pardo, Marií Serrano, Patricií Guerrero a mnoha dalšími.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Březen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události