Grafika, kresby, sklo, dřevo a smalt v GALERII PEKAŘSKÁ

Brno, 25. února 2016 - V GALERII PEKAŘSKÁ se až do 9. března souběžně představují František Borovec (grafika, kresby) a Karel Fuksa (sklo, dřevo, smalt). Co spojuje tyto dva autory? Tvůrčí posedlost, hravost,  činorodé aktivity širokého záběru, touha po seberealizaci, radost ze života či neposednost.

Fuksa borovec galerie pekarska

Co tyto dvě osobnosti naopak rozděluje? František Borovec je grafický designér, enofil, labužník, extrovert, obdivovatel nonsensu, amatérský lidový zpěvák a veřejný kulturní hybatel. Karel Fuksa je televizní režisér, asketa, sportovec, introvert, mystifikátor, anonymní kulturní hybatel či inzitní profesionál.

Jejich hledání ne vždy a ne ve všem respektuje pravidla, pro oba tvůrce je důležitější cesta než cíl. Výtvarný nepokoj autorů je vzácně zklidněn GALERIÍ PEKAŘSKÁ, autoři nabízejí dialog s jakýmkoliv výsledkem

Grafika a plakáty corporate designu Františka Borovce se nacházejí v muzejních i soukromých sbírkách a firmách po celém světě.„Ohlížení Frantička Borovce jsou vlastně autorovy návraty k pomíjeným či zcela zapomenutým technikám a postupům v grafice, ale i k době svobodného rozhodování, hledání, experimentování, ale i omylů na cestě, jež byla důležitější než cíl. Jsou to ony otevřené šuplíky, plné neuskutečněných nápadů, na které možná konečně přišel čas. U autora jeho věku by se dal očekávat definitivní výtvarný názor bez váhání, ale ten si získal v grafickém designu, povolání, kterému zasvětil převážnou část svého života. Vystřídal profese reklamního grafika, ilustrátora, scénografa, pedagoga, až po pracovníka v oboru corporate dessignu a vizuální komunikace. Každou prací přesvědčuje o dokonalé znalosti profese, zaujatosti a poctivém přístupu k zadání. To, co jej opět přivedlo ke kresbě a volné grafice, byla touha o osvobození se z podřizování a z kompromisů v užité grafice.“ (Miloslav B. Dolejš, 2016)

fuksa borovec galerie pekarska Brno

Karel Fuksa v roce 1971 absolvoval jako jeden z prvních Katedru dokumentární tvorby FAMU. Vedle svého hlavního povolání televizního režiséra desítky krátkých a dokumentárních filmů v České televizi se věnuje po celý svůj tvůrčí život výtvarnému umění. V začátcích, od roku 1968 kresbě a grafice, potom malbě, keramice a v posledních letech převážně sklu. Skleněné objekty vznikají ve spolupráci s profesionálními skláři v různých sklárnách na Moravě. V současné době zkouší novou výtvarnou techniku smalt. Vystavoval na samostatných i společných výstavách v galeriích ČR i v zahraničí a kromě toho všeho vrcholově sportoval. Věnoval se dráhové cyklistice, cyklokrosu a triatlonu. Ani dnes nezvolňuje a s oblibou sedne kolo či zaběhne maraton.

„Fuksa se vyznačuje posedlostí a činorodou aktivitou, chce vyzkoušet všechno, k čemu se dostane, i to, k čemu není zdánlivě vůbec disponován. A zase, na druhé straně, nezkoumá příliš podrobně metody, techniky, styly, trendy a kontexty a podobně. Všechno si chce vyzkoušet, takříkajíc za pochodu, na svém těle, vlastníma rukama. A tak se po hlavě vrhl do celého toho moře výtvarného umění a plave si v něm zdárně. Vyzkoušel kresbu, malbu, grafiku, keramiku a kdoví, co ještě, a naposled, už pár let, i sklo. Musím říct, že díky své úpornosti a zvídavosti dosáhl ve všech oborech – přes drobné metodické neznalosti a nedostatky- jistých zajímavých výsledků, ba osobitosti..“ (Arnošt Goldflam)

Více informací o aktuálních i připravovaných akcích v GALERII PEKAŘSKÁ na Pekařské 52 získáte v recepci galerie či na tel: 721 562 527, webu galeriepekarska.cz, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , facebook.com/GaleriePekarska. Otevřeno je každý všední den od 9.00 do 17.00 hodin.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události