Závan přírody v centru města nabízí GALERIE PEKAŘSKÁ

Brno, 9. září 2014 - Až do 31. října potrvá v GALERII PEKAŘSKÁ podzimní výstava sochaře Miloše Vlčka s názvem Sochy. Přijďte zjistit, jak se změnila přirozená, jedinečná a nezaměnitelná krása a vůně dřeva pod rukama tohoto umělce!

„Vlčkovy sochy vznikají na základě hlubokého studia a pozorování přírody, spojeného s pochopením a znalostí kulturních tradic i lidské povahy. Jsou výsledkem tvůrčí radosti, citu a rozumu, jasným viděním světa, znovu tlumočeném do objevných souvislostí. Každému dílu je udělen tvar a linie, nejlépe vystihující jeho myšlenku a poslání – pravdu skutečnosti,“ říká k Vlčkově tvorbě regionální publicista a historik Radovan Zejda.

Brněnský rodák Miloš Vlček se narodil v roce 1939 a po celý svůj tvůrčí život zůstává svému městu věrný. Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze absolvoval u prof. Jana Kavana a řezbářskému řemeslu se vyučil u Heřmana Kotrby v Brně na Petrově. Celoživotní dílo ho řadí k nejvýraznějším osobnostem českého sochařství a ve svém oblíbeném materiálu – dřevě – k absolutní špičce.

Jeho tvorba od komorních soch až po monumentální díla v architektuře je mimořádně rozsáhlá a vyznačuje se především dokonalým technickým provedením a úctou ke zpracovávanému, vzácnému sochařskému materiálu. Kromě dřeva také suverénně zvládá zpracovat i jiný využívaný materiál, jako je kámen, železo, hlína, měděný plech nebo mosaz, a to samostatně či v kombinaci s oblíbeným dřevem.

Vytvořil i portréty řady významných osobností, například Jana Skácela, Jana Zahradníčka, Alfonse Muchy, Jakuba Demla a dalších. Miloš Vlček se zúčastnil řady souborných i kolektivních výstav doma i v zahraničí a jeho čtyřmetrová dubová plastika stylizované lodi je instalována ve veřejném prostoru v Minnesotě v USA.

V roce 2010 získal Cenu města Brna za oblast výtvarného umění. Lze jen litovat, že vážné onemocnění mu již delší dobu neumožňuje věnovat se své práci.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  6
  7  8  910111213
141516181920
212324252627
282930    
Nejbližší akce
08.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
09.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
15.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
22.10. Agadir: Na strunách naděje, Oleg S..
Tiskárna Brno (CCB)
Šalina 300x250