Obrazy a kresby Bořivoje Doležala v GALERII PEKAŘSKÁ

Brno, 24. března 2016 - Až do 24. dubna potrvá v GALERII PEKAŘSKÁ výstava obrazů a kreseb výtvarníka Bořivoje Doležala. V rámci výstavy se uskuteční i dvě besedy s autorem, a to 1. a 15. dubna v 16 hodin v prostorách galerie. Doležal je mezi brněnskými výtvarníky známou osobností. Jeho obrazy jsme mohli vidět častěji už v devadesátých letech v brněnských divadlech, kde vystavoval zářivé pastely ukryté pod antireflexním sklem.

borivoj dolezal galerie pekarska

Díla vystavená  v GALERII PEKAŘSKÁ,  představují autorovu produkci z posledních tří let. Cyklus Ostrov posunuje malířův přednes směrem k uvolnění od geometrického řádu k větší spontaneitě v řazení svazků linií. Také kompozice tolik nerespektuje horizontálně-vertikální osnovu, ale v obraze převládají diagonální směry vedení linie. Malíř si všímá nahodilých příležitostí, když svazek čar začne připomínat písmeno, to pak dokreslí a diskrétně zalomí do lineární sítě. V olejomalbách se na rozdíl od svých kreseb zatím autor neodhodlal k vyjádření slovního poselství. Naopak v tužkových kresbách zde vystavených jsou krátká sdělení jako: „…vlna je šíjí moře…“ nebo „…voda je nevěstou všech…“, latinská spojení …in medias res…a podobně. Vlastnímu typu písma, které autor navrhl, dal název Linea.

Novinkou v obrazové ploše je také střídmé použití zlatých odstínů, kterými autor dociluje podobného jiskření, jako při pohledu na vodní živel. Ze tmy prosvítající světélka se mihotají jako jiskérky na vodní hladině pod slunečními paprsky. Problematika vody se dostala do malířových obrazů při pobytu u dcery v Austrálii. Tehdy vznikly cykly Moře a jeho symbol, krátká vlnovka, se v obrazech opakovala jako základní kompoziční prvek.

Podobně jako u děl op-artu  mění svazky linií na plátnech Bořivoje Doležala optické kvality samovolně, jakmile se před nimi člověk prochází zprava doleva  a nespouští oči z obrazové plochy, vzniká automaticky moiré způsobující proměnlivost a nahodilé efekty. V barevných vrstvách, které malíř klade na sebe, pulsuje život, jeho nekonečnost a proměnlivost, řád i nahodilost, bez které není života, bez které není umění.

Alena Krkošková


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Březen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události