V kavárně Era bude vystavovat Rudi Lorenz

Brno, 19. října 2015 - Brněnská kavárna Era pokračuje v tradici pořádání výtvarných výstav ve svých prostorách. Tentokrát je poskytla plastikám, obrazům a reliéfům brněnského umělce Rudiho Lorenze. Bude je hostit od 1. listopadu do 15. ledna příštího roku. Úvodní vernisáž se koná v úterý 3. listopadu od 17 hodin.

ruda lorenz kavarna era

Výstavu zahájí starosta městské části Brno-sever Martin Maleček a vystoupení studentky posledního ročníku Akademie muzicznej v Krakově Michaely Koudelkové na flétnu. Při vernisáži bude také pokřtěno bibliofilské vydání dua sonetů „Dva věnce“, které vzniklo ve spolupráci Rudiho Lorenze s Vilémem Kmuníčkem.

Řekne-li se Rudi Lorenz, publiku se automaticky vybaví představa pitoreskních a pitvorných figurek, zvířátek, lodí, ponorek a jiných esteticky pojednaných objektů, umně a vynalézavě seskládaných z užitých předmětů minulých dob, dotvořených takovými výtvarnými materiály, jako je například dřevo, dokonale řemeslně a technicky zpracovanými.

Jeho dílka a díla jsou pak pojmenována způsobem, který nese pointu jejich výtvarné formy, a ta je vesměs humorná. Člověk se při spatření Lorenzových výtvorů musí usmívat, ba smát, odzbrojen nápaditostí, s níž autor dává starým věcem nový význam. Zároveň při tom ukazuje i jejich další rozměr – krásu, kterou jsme si až do chvíle Lorenzova tvůrčího zásahu neuvědomovali.

rudi lorenz kavarna era vystava

Lorenz se dokáže nadchnout nejen krásou nacházenou zasazováním vysloužilých věcí do nečekaných souvislostí, ale vyjadřuje i okouzlení takovým estetickým tvarem, jako je kytara. Předvádí jej v nesčíslných výtvarných kreacích a každá z kytar je svým způsobem krásná i vtipná.

Jak vidíte, stojí za to zastavit se na kousek řeči s dílem Rudiho Lorenze, a to jsme se zmínili jen o jeho aktivitách nejcharakterističtějších. Z poslední doby sem např. patří i jeho snaha dát výtvarný kontrapunkt slovesnému dílu, jak o to usiluje v případě netradičně typograficky pojaté sbírky dvakrát patnácti sonetů Viléma Kmuníčka.

(eq), foto: Jana Šancová

 


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události