Festival Divadelní svět Brno klepe na dveře

Brno, 15. října 2015 - Více než 30 představení v podání 20 souborů v 10 brněnských divadlech během pouhých 5 dní. To je Divadelní svět Brno. Festival progresivního divadla, který v Brně vypukne již za pár dní, se uskuteční ve dnech 17.–21. října.

divadelni svet brno 2015

V letošním roce se návštěvníci mohou těšit hned na tři významné německé scény. Festival bude slavnostně otevřen představením Bavorského státního baletu II, jenž pro Divadelní svět připravil jedinečný komponovaný večer s choreografiemi významných světových tvůrců, George Balanchina, Nacha Duata, Ivana Lišky ad. Maxim Gorki Theater – divadlo zvolené německým divadlem roku 2014 – přiveze do Brna monodrama Vzpoura, které se dotýká momentálně velmi ožehavé otázky imigrantství.

Dokonce třemi inscenacemi se bude divákům prezentovat Theater Bremen, jedno z nejprogresívnějších německých divadel současnosti. První z nich bude klasická hořká komedie Višňový sad v jedinečném obrazivém provedení Alize Zandwijk. Druhou divadelní pocta legendárnímu kanadskému hudebníkovi Leonardu Cohenovi, jevištní koncert I’m Your Man. Třetí pak komorní drama Velký sešit, nastudované podle oceňovaného stejnojmenného románu maďarské spisovatelky Ágoty Kristófové.

Důkladněji se divákům představí také tvorba slovenských divadelníků. Bratislavské divadlo Aréna uvede v rámci festivalu původní hru Petra Lomnického Kapitál, inspirovanou vybranými myšlenkami Karla Marxe a nastudovanou oceňovaným, Brňanům dobře známým režisérem Martinem Čičvákem. V jedné z rolí vystoupí v této inscenaci i známá filmová herečka Táňa Pauhofová. Tu bude moci divák spatřit spolu s Emílií Vašáryovou rovněž v cenami ověnčené inscenaci Slovenského národného divadla Láskavé bohyne. Tato hra na motivy stejnojmenného románu Jonathana Littella zobrazuje fiktivní memoáry vzdělaného a kultivovaného, přesto nelidsky krutého důstojníka SS.

Exkurzem do naší dávné historie bude komorní autorská hra Viliama Klimáčka Mojmír II. alebo Súmrak ríše, kterou ve Slovenském národném divadle nastudoval Rastislav Ballek s Emilem Horváthem a Robertem Rothem v hlavních rolích. Tato poutavá podívaná získala hned pět cen ve slovenské divadelní anketě Dosky 2015, a to v kategoriích inscenace roku, režie, ženský herecký výkon, hudba a scénografie.

Z dalších zahraničních produkcí by si diváci rozhodně neměli nechat ujít pozoruhodnou inscenaci světově proslulého režiséra Róberta Alföldiho Julius Caesar. Maďarské divadlo Vigszínház s touto zmodernizovanou shakespearovskou klasikou vyjíždí hostovat vůbec poprvé, takže brněnský divák bude mít jedinečnou možnost vidět toto představení upravené přímo pro prostor Mahenovy činohry. Za pozornost stojí rovněž komorní drama Bloominauschwitz britského souboru Menagerie, které získalo ocenění Nejlepší původní hra na prestižním divadelním festivalu Brighton Fringe Festival.

Odlehčenější zábavu přiveze londýnský soubor Barbershopera, který z legendárních Tří mušketýrů vytvořil osobitý muzikál a cappella. Specifický žánr slovního kabaretu si bude divák moci vychutnat v autorské hře Milana Šotka Fraška à la krab (Krabaret), bláznivé komedii, v níž jeden z vrcholů milostného trojúhelníku tvoří mluvící krab! Zkrátka nepřijdou během festivalu ani rodiny s dětmi, pro něž jsou určena víkendová odpolední představení: Aladin legendárního Divadla bratří Formanů, Poslední trik Georgese Mélièse Divadla Drak nebo pohádka O líné babičce Divadla v Dlouhé.

Všechna zahraniční představení budou opatřena českými titulky!

Vstupenky je možné zakoupit on-line nebo v předprodejích všech spolupořádajících divadel (Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Divadlo Radost, Centrum experimentálního divadla).Více informací a podrobný program naleznete na divadelnisvet.cz

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články: