Vydejte se parním vlakem do pěchotního srubu v Šatově

Brno, 3. září 2015 - Na sobotu 5. září připravilo Technické muzeum v Brně na svých památkách na Znojemsku bohatý program. V Areálu československého opevnění v Šatově jsou ve spolupráci s dalšími partnery připraveny aktivity v okolí pěchotního srubu MJ – S 3 Zahrada. České dráhy vypraví v tento den z Brna do Šatova historický vlak s parní lokomotivou.

parni vlak tmb slechticna

Spojení mezi Znojmem, Šatovem a Slupí budou po celý den zajišťovat historické autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně.  

Historický vlak
České dráhy připravily k oslavám výročí 145 let tratí na Znojemsku speciální zážitkovou jízdu historickým vlakem z Brna do Šatova. Na návštěvníky čeká syčící pára a tendr plný uhlí. Souprava je totiž řazena z historické parní lokomotivy 475.101 „Šlechtična“, která se bude střídat s dieselovou lokomotivou T 478.1039 „Bardotka“ firmy AŽD. Vždy ve směru do Hrušovan nad Jevišovkou bude v čele vlaku „Šlechtična“, v opačném směru „Bardotka“. Souprava vlaku je sestavena z historických vozů 3. třídy „Rybáky“, uprostřed je zařazen bufetový vůz s občerstvením a výbornými víny Znovínu. Vlak vyjíždí v 8.28 z Brna Hlavního nádraží, zpět v 17.30 ze Šatova. Podrobnější jízdní řád a cena jízdného na stránkách Českých drah.

Program ve vlaku
V historickém vlaku do Šatova bude během jízdy probíhat zábavně-naučný program, který připomene dobu nedávno minulou, kdy překročení státní hranice bylo přísně střeženo ozbrojenými bezpečnostními složkami Československé socialistické republiky. Členové Klubu vojenské a policejní historie Československo předvedou cestujícím scénky s příslušníky Pohraniční stráže, Oddělení pasové kontroly a Celní správy z 80. let minulého století.

Program v Areálu československého opevnění v Šatově
Po příjezdu do Šatova proběhne přesun do Areálu československého opevnění (cca 1,7 km), kde budou připraveny další aktivity v bezprostředním okolí pěchotního srubu MJ – S 3 Zahrada. Prohlídka samotného pěchotního srubu bude tento den probíhat průběžně (bez průvodce) s průvodcovskými texty. Tento způsob prohlídky se při akcích osvědčil, protože je vhodný i pro rodiny s dětmi, pro které by odborný výklad průvodce byl příliš složitý. Členové osádky budou zájemcům podávat odbornější informace.

Na prohlídku navazují stanoviště s úkoly s tématikou vojenství, ale i okolní krajiny a vína. Stanoviště jsou určeny především dětem, ale zapojit se mohou i dospělí, kteří jistě ocení např. aktivity spojené s vinařstvím. S přírodou a její ochranou účastníky seznámí pracovníci správy Národního parku Podyjí. Vstupné dospělí 50,- Kč, zlevněné 25,- Kč, děti do 6 let zdarma, sleva na rodinné pasy. Ve vstupném jsou kromě prohlídky zahrnuta i soutěžní stanoviště pro děti.
   
Obec Šatov nabízí i další zajímavosti. Navštívit můžete Malovaný sklep, sklepní labyrint pana Šušláka nebo v tento den od 13 hodin i speciální akci s názvem Trakturkiáda (Sraz malotraktorů domácí výroby), při které musí účastníci prokázat své schopnosti při 5 závodních disciplínách. Bližší informace na stránkách městysu Šatov.

Milovníci cyklistiky jistě ocení cyklovůz řazený ve vlaku. Šatov je totiž ideálním místem pro výlety na kole. Využít lze cyklostezky na Znojemsku i v nedalekém Rakousku.

Na slavnosti chleba do Slupi
Kromě Areálu československého opevnění v Šatově má Technické muzeum v Brně na Znojemsku ve své správě i Vodní mlýn ve Slupi. V sobotu 5. srpna zde proběhne tradiční velká akce s názvem Slavnosti chleba. Hlavním bodem programu je přehlídka domácích i zahraničních folklórních souborů, na návštěvníky čeká ale i prohlídka mlýna nebo jarmark s historickými řemesly, výrobou skla ve sklářské peci, stánky s občerstvením nebo burčákem. Zájemci si mohou zakoupit unikátní chléb, který bude po celý den nepřetržitě pečen ve vojenské pekárně ze sbírek Technického muzea v Brně. V obci bude umístěno i vojenské ležení k připomenutí 70. výročí ukončení 2. světové války.

V obci Slup můžete také navštívit Muzeum čs. opevnění 1938 ve Slupi a v nedalekých Oleksovičkách Muzeum zemědělství.

Spojení mezi Znojmem, Slupí a Šatovem budou v tento den zajišťovat historické autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně, které můžete zdarma využít. Jízdní řády těchto speciálních linek a bližší informace k akcím najdete na internetových stránkách muzea tmbrno.cz  nebo přímo na zastávkách.

Zdroj a foto: TMB


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události