Hrdinou v IFE
Asseco - Národní muzeum 1

Výstava představuje tragické osudy vlastenců za války i komunismu

vystava ve stinu sibeniceBrno, 10. července 2015 - Osudy vlastenců, kteří nasazovali své životy za druhé světové války v boji proti fašismu, aby následně za komunistického režimu skončili ve věznicích či na popravištích – tyto tragické lidské příběhy představuje expozice nazvaná Život ve stínu šibenice.

Unikátní výstavu v prostorách brněnského sídla krajského úřadu zahájil ve čtvrtek 9. července hejtman Michal Hašek.

Ojedinělá výstava přibližuje méně známé osudy statečných lidí, kteří neváhali nasadit své životy v boji proti totalitě nacistické i komunistické. Nešlo přitom pouze o vojáky, ale také o lidi nejrůznějších profesí, věku či zájmů. Jedno ale měli společné, odhodlání přispět svým úsilím k obnovení demokratických poměrů v naší vlasti.

„Řada z nich se však dočkala pronásledování a persekuce od svých vlastních stejnou řečí mluvících spoluobčanů,“ uvedl Michal Hašek, který také vyzval k ukončení půtek a sporů ve výkladech obou těchto tragických etap našich moderních dějin a obrátit pozornost k budoucnosti. Výstavu, kterou realizovala společnost K 2001 a další instituce, bude možno v prostorách krajského úřadu navštívit až do konce srpna.

Další z připravovaných projektů, který zdokumentuje téma druhé světové války a období krátce po ní, hodlá Jihomoravský kraj podpořit na podzim vypsaným grantem. Díky tomuto projektu historici a paměťové instituce pomohou zachytit události let 1938 až 1948.  „Dohodli jsme se již se zástupci Vojenského historického ústavu, Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek, že se stanou garanty projektu nazvaného pracovně Deset let, které změnily střední Evropu a jižní Moravu,“ řekl hejtman Hašek.

Zdroj a foto: KrÚ JMK


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      
  3  5  6
  91011
16171819202122
23242526272829
3031     
Nejbližší akce
07.12. Předvánoční prodejní výstava profe..
12.12. Milena Fucimanová: Nezabíjejte toh..
13.12. LUX Film days 2019..
Lokia