Retrospektiva Václava Stratila v Pražákově paláci

Brno, 18. června 2015 -  V Pražákově paláci Moravské galerie v Brně potrvá až do poloviny srpna výstava „Nedělám nic a jiné práce“, která je vůbec prvním shrnutím tvorby významného českého umělce Václava Stratila za uplynulého půl druhého desetiletí. Časově ji ohraničuje Stratilův příchod do Brna v roce 1998.

vaclav stratil nedelam nic a jine prace prazakuv palac

„Václav Stratil se stal nepřehlédnutelnou osobností českého výtvarného umění již díky kresbám a fotografickým sériím, které vytvářel v Olomouci a v Praze během osmdesátých a devadesátých let. Jeho „brněnské období“ ale bezpochyby můžeme hodnotit jako další, svébytnou etapu jeho uměleckého vývoje. Nejenže během něj obohatil vlastní výtvarný rejstřík o nové techniky, například o používání barevných pastelek, ale zároveň také přehodnotil základní koncepty své tvorby. „Brněnské období“ ovšem charakterizují také pohledy zpět a přehodnocování starších postupů,“ představuje výstavu kurátor Jiří Ptáček.

„Širší kulturní veřejnost obvykle zná pouze extrovertní a provokativní polohu Stratilovy práce. Záměrem retrospektivy je nastínit její rozsah a mnohostrannost. Stratil je umělcem, pro kterého je jistě důležité dávat určité nekompromisní impulzy, zároveň ale dokáže zprostředkovat hluboký intimní ponor, duchovnost, humor a ambivalenci. Proto je na osu mezi extrovertním a introvertním Stratilem navlečen výběr z jeho nejdůležitějších malířských, kresebných a fotografických souborů,“ podotýká Ptáček.

Součástí projektu byl vedle výstavy rovněž slavnostní galavečer „Bol som slavnej“, konaný v říjnu 2014. Jednalo se o první událost tohoto typu v dějinách ceny.

vaclav stratil prazakuv palac

„Když vloni přebíral Cenu Michala Ranného na slavnostním galavečeru v Uměleckoprůmyslovém muzeu, poznamenal před naplněným auditoriem, že se od této chvíle cítí jako Brňák. V nadsázce tím ocenil, že mu cena je udělována v místě, kde se rozhodl žít a působit. Nadsázka byla namístě i proto, že se s Brnem sžil záhy po svém příchodu v roce 1998 a přinejmenším jako pedagog výrazně ovlivnil několik generací mladých umělců, jejichž část dnes spoluutváří místní kulturní klima. Výstava v Moravské galerii tak v neposlední řadě může přispět k pochopení dynamiky lokální umělecké scény. Poznat lépe Stratila znamená dozvědět se víc i o tom, proč výtvarné umění v Brně je, jaké je,“ dodává kurátor Jiří Ptáček.

Druhou samostatnou výstavou Václava Stratila v Pražákově paláci je i výstava pro děti. Probíhá paralelně s autorovou průřezovou retrospektivou „Nedělám nic a jiné práce“, zacílena je ovšem především na dětského diváka. Autor chce vystavovat společně s dětmi, a tak se vedle jeho miniaturních kreseb a monumentálního obrazu lišky na výstavě objeví i jím inspirovaná díla od návštěvníků výstavy.

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...