Předpremiéra unikátního dokumentárního cyklu KMENY míří do Brna

Brno, 11. února 2015 - Kmeny, unikátní koprodukční dokumentární cyklus mapující současné městské subkultury, se již od března 2015 objeví ve vysílání druhého programu České televize. Uvedení na televizní obrazovky budou předcházet předpremiéry jednotlivých dílů v několika českých a moravských městech.

Ve středu 11. února v 19.00 hodin proběhne v brněnském klubu Malá Amerika veřejná předpremiéra dílů Graffiti (režie: Pavel Abrahám) a Punk (režie: Daniela Gébová). Vstup na projekci je zdarma.

Veřejnou projekci dílů Graffiti a Punk za přítomnosti Vladimíra 518 a režisérky Daniely Gébové doprovodí také promítání unikátních fotografií Karla Cudlína z natáčení jednotlivých dílů. Partnery dokumentárního cyklu Kmeny jsou městské projekty BU2R a Jägermeister.

Graffiti (režie: Pavel Abrahám)
Duch bezohlednosti, anarchie a zároveň lásky k písmu a pokrývání všech dostupných - pohyblivých i nepohyblivých - ploch stále žije ve většině světových velkoměst. Touha soutěžit s ostatními, ovládnout teritorium, zdolávat překážky a být stále lepší. České a hlavně pražské prostředí vygenerovalo jednu z nejoriginálnějších evropských graffiti scén.

Punk (režie: Daniela Gébová)
Punk, jehož kořeny sahají do Anglie sedmdesátých let a obepínají tehdy nově vzniklé hudební hnutí, jež bylo u nás do revoluce v roce 1989 prakticky zakázané. S pádem komunismu odešla i policejní perzekuce kmene a démonizace „punkáčů“. Na povrch se opět dostává původní myšlenka hnutí - že člověk je sám sebou, společně s filozofií DIY (Do It Yourself).

Co jsou Kmeny?
Dokumentární série Kmeny, vycházející ze stejnojmenné knižní předlohy z roku 2011, zavede diváky na místa, kde nejspíš ještě nikdy nebyli. Mezi hackery, hiphopery, kulturisty, neohippies, hipstery - do komunit, které se svou odlišností, mnohdy patrnou na první pohled, záměrně vymezují vůči ostatním. Cyklus přiblíží 16 z 26 témat popsaných v knize. Jeho cílem není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá společenství fungují, jak se projevují, jak vypadají, v čem tkví jejich těžiště.

Každý díl se snaží co nejpoutavěji a vizuálně co nejpozoruhodněji zachytit typické subkulturní aktivity, dílčí rituály. Kamera detailně zkoumá fyzické znaky kultury, jako je oblékání a móda, popřípadě jídlo, líčení, hairstyling, ozdoby, hudba, interiéry a jejich výzdoba, plakáty, odznaky, předměty a propriety odkazující na subkulturu, včetně jejich výroby či úpravy. Zvuk zachycuje subkulturní hodnoty, morálku, specifický jazyk a žargon, ideologii – tam, kde je to možné v přirozených situacích hlavních postav a ostatních členů subkultury.

Šestnáct šestadvacetiminutových dílů natočených různými režiséry Česká televize odvysílá od března do srpna 2015, každou středu ve 22 hodin na programu ČT 2. Na jejich vzniku se podílelo 11 režisérů.

(red)


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  6
  7  8  910111213
141516181920
212324252627
282930    
Nejbližší akce
22.09. Halina Pawlowská - Manál zralé žen..
08.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
09.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
15.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
22.10. Agadir: Na strunách naděje, Oleg S..
Tiskárna Brno (CCB)
Šalina 300x250