Blíží se udílení Ceny Michala Ranného

Brno, 10. října 2014 - Společnost přátel Moravské galerie v Brně vyhlašuje v roce 2014 již osmý ročník Ceny Michala Ranného, která je určena pro významné české výtvarníky, přičemž jedním z hlavních kritérií výběru vítěze je také jeho vliv na mladou generaci.

moravska galerie udileni ceny michala ranneho

Cenu uděluje jednou za dva roky Společnost přátel MG ve spojení s Moravskou galerií v Brně, aby poukázala na práci výrazné osobnosti, která je jak po formální, tak po obsahové stránce zásadním obohacením české vizuální kultury a jejíž dílo a myšlení výrazně ovlivňuje nastupující generaci umělců. Vybraný autor získá také rozsáhlou výstavu, kterou je prezentován v Moravské galerii v jejích hlavních výstavních prostorách. U příležitosti zahájení expozice bude rovněž vydán katalog.

Cena byla založena na počest předčasně zesnulému malíři Michalu Rannému (1946 Brno–1981 Praha), jehož památce je věnována. Ranný byl významnou osobností české moderní malby a předním představitelem lyrické abstrakce. Pro jeho dílo byla stěžejní krajina, kterou přejímal především skrze techniku akvarelu v kombinaci s tuší. V případě jeho krajinomaleb však nešlo nikdy o čisté ztvárnění přírodnin, ale obrazy nesly vždy i existenciální podtext. Tragicky zemřelý umělec, který byl osobním příkladem a inspirací pro řadu jiných výtvarníků, patří do okruhu malby spojené s dílem Josefa Šímy, Roberta Hliněného či Václava Boštíka.

Ocenění udělované za osobitý přínos v oboru výtvarného umění, se vypisuje od roku 1999 a je určeno českým výtvarným umělcům bez omezení věku a statní příslušnosti. O udělení ceny rozhoduje sedmičlenná porota, jejíž dva členy jmenuje rada společnosti z řad odborníků z oboru výtvarného umění, čtyři členy jmenuje ředitel MG, který je z titulu své funkce vždy jejím dalším členem. Prvním laureátem Ceny Michala Ranného se stal Dalibor Chatrný, po něm následovali Miroslav Šnajdr st., Stanislav Kolíbal, Jiří Kovanda, Vladimír Skrepl, Milena Dopitová a Daniel Balabán. Při letošním hlasování poroty byl nakonec zvolen Václav Stratil, nepřehlédnutelná osobnost české umělecké scény a pedagog na brněnské Fakultě výtvarných umění. Jeho tvorba se pohybuje v mnoha rovinách a některé její hraniční projevy vzbuzují vášnivé diskuse. Přesto (nebo i právě proto) nelze upřít Stratilovi jeho vliv na mladou generaci.

Premiérový galavečer na počest laureáta Václava Stratila
Letošní udělení ceny bude ale v mnoha ohledech odlišné od předchozích ročníků. Poprvé bude slavnostní vyhlášení probíhat v rámci galavečera uspořádaného na počest laureáta. Tato velkolepá akce se uskuteční ve čtvrtek 30. 10. od 18 hodin v exkluzivních prostorách neorenesanční budovy Uměleckoprůmyslového muzea (Husova 18, Brno). Jeho průběhem budou provázet dvě okouzlující dámy, které jsou díky svému šarmu a humoru nepřehlédnutelné – Ester Geislerová, absolventka Akademie výtvarných umění, jejíž kresby jsou mnohým čtenářům známé např. z fejetonů její sestry Ani, jimiž je doplňuje, a Johana Švarcová, hudebnice, performerka a režisérka.

Pestrý program doplní hudební vystoupení a výjimečný host, který pronese proslov na počest vítěze a jehož totožnost zůstává až do slavnostního vyhlášení tajná. Galavečer nese název podle jednoho z obrazů Václava Stratila, který bude možné v Uměleckoprůmyslovém muzeu po dobu konání akce spatřit. Dílo se jmenuje Bol som slavnej. Tak neváhejte a přijďte se předposlední říjnový večer této neopakovatelné slávy zúčastnit!

Více informací o galavečeru najdete na stránkách Moravské galerie nebo na vyžádání na adrese: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události