Tanec Praha 2013 v Brně představí špičky současného tance

Brno, 12. června 2013 - Jubilejní 25. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2013 odstartoval 3. června měsíční program představující divákům v Praze a dalších 11 městech České republiky nejaktuálnější taneční počiny. Také v Brně budou moci diváci zhlédnout během tří večerů domácí i zahraniční hvězdy současné taneční a pohybové tvorby.

tanecnice

Od 13. do 24. června představí svá díla v bezbariérovém divadle Barka a na scéně HaDivadla  československá umírněně radikální skupina ME–SA, skupina VerTeDance (vítěz Ceny diváka 2013), precizní umělkyně Andrea Miltnerová (UK/CZ) nebo úspěšná švýcarská choreografka Tabea Martin.

Již tento čtvrtek 13. června od 20.00 vystoupí v Barce Peter Šavel, Stano Dobák a skupina ME-SA (CZ/SK) se svým dílem Much More Than Nothing. Zdravě šílená a spontánní inscenace, která byla vybrána mezinárodní sítí Aerowaves jako jedno z dvaceti prioritních představení na rok 2013, si pohrává s myšlenkou manipulace. Plnění absurdních úloh pasivizuje interprety v jejich osobních volbách a je určitou satirou na nelehkou úlohu umělce v současných společenských podmínkách. Na pozadí smršti gagů a vtipů ale také vystupuje věčné škádlení mezi Slováky a Čechy, jejichž vztahy si i po dvaceti letech vyžadují až absurdně delikátní péči. Vtipná a trpce sebekritická je hrou s identitou a nacionalismem v podání šesti umělců, kteří se narodili v Československu, vyrostli v Čechách či na Slovensku a dnes žijí všude možně po Evropě.

V úterý 18. června so 20.30 se v rámci doprovodného programu bude v kině Art promítat dokument The Six Seasons, který zachycuje vznik choreografie DESH světově proslulého choreografa a tanečníka Akrama Khana. Coby člověk hledající svoje kořeny vypráví Khan o domově, národnosti, kultuře, resistenci, ale i sblížení. Mezi dvěma zeměmi původu – Británií a Bangladéšem – sleduje vibrující vztahy paměti, zkušenosti a mýtů, ze kterých vytvořil surrealistický taneční svět plný barev, zvuků a vizuální krásy. Sólo Akrama Khana DESH uvede TANEC PRAHA 2013 jako Událost sezony 3. a 4. července ve Státní opeře.
 
Ve středu 19. června pak v Barce vystoupí skupina VerTeDance, která za své dílo Simulante Bande, které poprvé představí také brněnskému publiku, získala Cenu diváka na České taneční platformě 2013. V inscenaci VerTeDance neotřelým způsobem zkoumají možnosti pohybového vyjádření zdravého a fyzicky handicapovaného člověka, relativnost pojmu handicap i křehký kosmos mezilidských vztahů. Své často neviditelné limity přetavily netanečnice Alena Jančíková a Zuzana Pitterová do neuvěřitelných výkonů, ve kterých jim „asistují“ profesionální tanečníci Helena Arenbergerová a Petr Opavský. Zuzana Pitterová také na festivalu Česká taneční platforma získala za svůj výkon speciální cenu festivalové poroty, tzv. special mention. Autorskou hudbu k představení vytvořila skupina DVA. Dílo získalo kromě Ceny diváka 2013 také Cenu Divadelních novin 2012 za autorský počin v oblasti Tanec a balet.

V pondělí 24. června vyvrcholí v HaDivadle TANEC PRAHA 2013 komponovaným večerem, v rámci kterého vystoupí Andrea Miltnerová (UK/CZ) se sólem Tanec magnetické balerínky a Tabea Martin (CH) představí svůj Duet for Two Dancers. Vizuálně unikátní dílo, za které získala Andrea Miltnerová nominaci na cenu Tanečnice roku 2013, ztvárňuje obraz a zvuk v pohybu. Magnetická balerínka tančí svůj zdánlivě odlidštěný tanec na minimalistické scéně, kterou unikátním způsobem doplnil světelný design Jana Komárka, který za něj získal nominaci na Cenu za nejlepší světelný design 2013. Intenzivní pohybové sekvence předkládají nenásilné, místy iritující a jindy zranitelné osobní svědectví o urputné obsesi pohybem. Projekt byl vybrán, stejně jako Much More Than Nothing, mezinárodní sítí Aerowaves jako jedno z dvaceti prioritních představení na rok 2013. Druhé dílo večera, duet Tabey Martin, zkoumá lidské chování v odlišných kontextech a poukazuje na nekonečnost požadavků, které na nás společnost a profese kladou. Hledá odpověď naotázku, co to vlastně znamená být tanečníkem a jsem-li jím i tehdy, kdy všechna síla a dovednosti zmizí. Duet for Two Dancers byl vybrán na prioritní seznam TOP 20 děl evropských mladých choreografů v síti Aerowaves pro rok 2012.

Vstupenky na představení lze rezervovat a zakoupit na pokladnách divadla Barka a HaDivadla za cenu 160 Kč (dospělá) a 140 Kč (zlevněná). Vstupenku na uvedení filmového dokumentu na pokladně kina Art.

Program 25. Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2013 potrvá až do 4. července. Kompletní informace k programu festivalu na tanecpraha.cz.     

Hlavní program TANCE PRAHA 2013 V BRNĚ:
ČT 13. 6. | 20.00 | Barka
Much More Than Nothing – Peter Šavel, Stano Dobák / ME-SA
 
ST 19. 6. | 20.00 | Barka
Simulante Bande – VerTeDance

PO 24. 6. | 20.00 | HaDivadlo
Tanec magnetické balerínky – Andrea Miltnerová (UK/CZ)
Duet for Two Dancers – Tabea Martin (CH)

Doprovodný program TANCE PRAHA 2013 V BRNĚ:
ÚT 18. 6. | 20.30 | kino Art
dokument The Six Seasons


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...