Festival KoresponDance roztančí brněnskou Wannieck Gallery

Brno, 21. listopadu 2012 –  Mezinárodní Festival současného tance KoresponDance, který pravidelně představuje zahraniční i tuzemské umělce v netradičním kontextu, vyvrcholí již 4. prosince v brněnské galerii Wannieck. Na jeden večer se moderní výstavní prostory promění v taneční sál a stanou se dějištěm unikátního setkání historie a současnosti.

festival-vankovka-brno

Právě vliv historických kořenů na současnou taneční tvorbu je tématem aktuálního ročníku festivalu. V rámci večera s názvem Baroko dnes vystoupí francouzská choreografka a tanečnice Béatrice Massin, jež se dlouhodobě věnuje propojení barokního a současného tance. Druhou osobností je česká tanečnice a choreografka Andrea Miltnerová, která svým současným přístupem dává baroknímu tanci v České republice zcela novou tvář.  

Baroko jako málokteré období naší historie využívalo širokého spektra barev, tónů, kontrastů harmonie i vzruchu, duchovní exaltovanosti i smyslné tělesnosti. Jeho působení na dnešního člověka a stopa, kterou baroko zanechává i v moderní době, a proto je jedním z témat letošního ročníku KoresponDance. „Tanec v období baroka byl prezentován především mimo divadelní prostory. Proto jsme také zvolili pro tento večer galerii současného umění Wannieck,“ doplňuje ředitelka festivalu Marie Kinsky a dodává: „Zároveň chceme divákům ukázat, že baroko není jen historie, ale i svěží zdroj inspirace pro současné umění.“  

Může být baroko či postmoderní tanec ze  70. let inspirací pro dnešní tvůrce? A co pro nás dnes znamená představení či performace? Nejen tyto otázky si kladli organizátoři  při sestavování dramaturgie letošného ročníku festivalu. V průběhu večera nazvaném Baroko dnes budou v galerii Wannieck uvedena dvě představení spojující současnou tvorbu s barokním tancem a hudbou. Přední francouzská choreografka a jedna z nejvýznamnějších světových osobností barokního tance Béatrice Massin zde představí svůj nový duet s lyrickým názvem A měsíc ještě sní…, v druhé části večera pak uvede úspěšné představení Barokní tělo odhaleno česká choreografka britského původu Andrea Miltnerová, který svým současným přístupem dává baroknímu tanci v České republice zcela novou tvář.
festival-vankovka

Béatrice Massin je u nás poměrně známou taneční osobností, na pozvání SE.S.TA zde v roce 2006 uvedla se svojí skupinou Fêtes Galantes světově úspěšné představení Nechť mé potěšení trvá (Divadlo Archa), každoročně vede v Praze taneční stáže a působí také jako kouč při stážích koučingu choreografů. Díky svému zájmu o propojení barokního a současného tance vytvořila v České republice již určitou tradiční výuku. Dlouhodobě se věnuje také barokním rekonstrukcím, např. v roce 1999 vytvořila a zrealizovala choreografie pro slavný film Gérarda Corbiou Král tančí. Ve Francii se podílela také na vzniku komplexního DVD zaměřeného na barokní tanec.  

Andrea Miltnerová se narodila v Londýně, do Prahy přišla jako interpret v angažmá Národního divadla. Bohaté zkušenosti získala úzkou spoluprací s největšími osobnostmi barokního tance v Evropě. Svým osobitým přístupem a pílí, dává Andrea baroknímu a potažmo současnému tanci v České republice novou, zajímavou tvář. Její představení Barokní tělo odhaleno bylo v roce 2009, kdy mělo premiéru, zařazeno mezi nejobjevnější netradiční projekty sezóny!

Mezinárodní festival současného tance KoresponDance se koná v České republice již počtvrté. Dramaturgickou linkou každého ročníku je zvolená tématická otázka, na kterou svým způsobem odpovídají všechna vybraná představení. Na festival jsou každoročně zváni nejen zahraniční umělci (USA, Francie, Německo aj.), ale i výrazné osobnosti české taneční scény. Již podruhé se festival koná také v Brně, v loňském roce se uskutečnily 2 festivalové večery v divadle Reduta, letos festival zamíří do Wannieck Gallery. Součástí festivalu jsou také pravidelné diskuse umělců s diváky po představení, která umožňují nejen lepší porozumění shlédnutých představení, ale také bližšímu seznámení diváků s procesem tvorby současného tance.

(red), foto: archiv organizátorů


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události