V Brně zemřel herec a divadelní pedagog Lumír Peňáz

Brno, 12. září 2012 (MEDIAFAX) - Ve věku 81 let zemřel v úterý v Brně herec, režisér a divadelní pedagog Lumír Peňáz. Ve středu řekl ředitel Městského divadla v Brně Stanislav Moša. Ostravský rodák vystřídal po studiu herectví na pražské Akademii múzických umění angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě, v ostravském Divadle Petra Bezruče a v Krajském oblastním divadle v Hradci Králové. V sedmdesátých letech natrvalo zakotvil v brněnském Divadle bratří Mrštíků, pozdějším Městském divadle Brno, kde hrál až do odchodu do penze v roce 1992.

Lumir-Penaz

"Charakterní herec strávil čtyřicet roků na divadelních prknech v rolích všech velikostí ve sto devadesáti pěti inscenacích a jejich bezpočtu představeních," řekl Moša.

Český film obohatil epizodkami okresního tajemníka ve filmu Náš dědek Josef, družstevníka ve snímku O moravské zemi, či nadstrážmistra VB v Únosu Moravanky. Hrál v televizních filmech Parcela 60, katastr Lutkovice a Případ pobožné mumie. Objevil se rovněž v brněnských televizních seriálech Hříšní lidé města brněnského a Četnické humoresky. Častějším hostem byl v dabingových a rozhlasových studiích.

Po odchodu do hereckého důchodu působil jako asistent režie v Městském divadle Brno a divadelní zkušenosti uplatnil také jako pedagog na brněnské konzervatoři nebo jako autor fejetonů.

Poslední rozloučení s Lumírem Peňázem se uskuteční v pondělí 17. září ve 14.45 hodin v obřadní síni krematoria města Brna v Jihlavské ulici.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...