Městské divadlo chystá premiéru Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy

Brno, 8. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Městské divadlo v Brně uvede na své Činoherní scéně v sobotu 17. prosince premiéru Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy. Ústřední pár Kateřiny a Petruccia ztvární Radka Coufalová a Martin Havelka. Podle mluvčí brněnského městského divadla Lenky Pazourkové je Zkrocení zlé ženy jedna z nejlepších a nejuváděnějších Shakespearových komedií vůbec. "Zkrocení zlé ženy spadá do raného období dramatikovy tvorby. Odhaduje se, že hra vznikla někdy před rokem 1594, a podle některých komentátorů jde vůbec o první komedii, ne-li dokonce o první hru, kterou Shakespeare napsal," řekl Jiří Josek, v jehož překladu brněnská scéna hru uvádí.

MDB-zkroceni-zle-zeny

O kusu se přitom mezi divadelníky traduje, že literární předloha komedie nepatří k nejzdařilejším. Na divadle ale představuje skoro vždy zaručený úspěch. "Legendární úspěšnost této komedie je z velké části dána tím, že si zde autor zvolil téma stejně tak věčné jako i vděčné – vztah mezi mužem a ženou, boj mezi pohlavími, a vtělil ho do atraktivní podoby divadelní frašky," vysvětlil Josek.

A právě tady se podle něj Shakespeare projevil jako mistr svého řemesla, když dokonale spojil různorodé motivy i rozličné stavební prvky hry do harmonického celku. "Nasvěcuje nám téma objevně a aktuálně i přes propast více než čtyř staletí," podtrhl překladatel.

Podle Joska se dramatik nakonec nevysmívá tomu či onomu pohlaví, ale obecně lidské hlouposti, jalovosti a neupřímnosti. "Hra naopak oslavuje lidi obdařené zdravým rozumem a schopné opravdového citu,“ tvrdí literát.

Režie brněnské inscenace se chopil Stanislav Slovák, scénografem je Jaroslav Milfajt, kostýmy navrhla Andrea Kučerová, hudbu zkomponoval Karel Cón. Ústřední pár Kateřiny a Petruccia ztvární Radka Coufalová a Martin Havelka, k vidění budou rovněž Zdeněk Junák (Battista), Evelína Kachlířová (Bianka), Jakub Przebinda (Lucenzio), Michal Isteník (Lucenziův sluha Tranio), Alan Novotný (Petrucciův sluha Grumio) a další.

Brněnští herci nastudovali hru během necelých dvou měsíců, se zkouškami začali na konci října. Premiéra 685. inscenace v historii souboru bude na Činoherní scéně Městského divadla v Lidické ulici 17. prosince.

Jiří Nováček, foto: MDB

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...