Městské divadlo chystá premiéru Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy

Brno, 8. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Městské divadlo v Brně uvede na své Činoherní scéně v sobotu 17. prosince premiéru Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy. Ústřední pár Kateřiny a Petruccia ztvární Radka Coufalová a Martin Havelka. Podle mluvčí brněnského městského divadla Lenky Pazourkové je Zkrocení zlé ženy jedna z nejlepších a nejuváděnějších Shakespearových komedií vůbec. "Zkrocení zlé ženy spadá do raného období dramatikovy tvorby. Odhaduje se, že hra vznikla někdy před rokem 1594, a podle některých komentátorů jde vůbec o první komedii, ne-li dokonce o první hru, kterou Shakespeare napsal," řekl Jiří Josek, v jehož překladu brněnská scéna hru uvádí.

MDB-zkroceni-zle-zeny

O kusu se přitom mezi divadelníky traduje, že literární předloha komedie nepatří k nejzdařilejším. Na divadle ale představuje skoro vždy zaručený úspěch. "Legendární úspěšnost této komedie je z velké části dána tím, že si zde autor zvolil téma stejně tak věčné jako i vděčné – vztah mezi mužem a ženou, boj mezi pohlavími, a vtělil ho do atraktivní podoby divadelní frašky," vysvětlil Josek.

A právě tady se podle něj Shakespeare projevil jako mistr svého řemesla, když dokonale spojil různorodé motivy i rozličné stavební prvky hry do harmonického celku. "Nasvěcuje nám téma objevně a aktuálně i přes propast více než čtyř staletí," podtrhl překladatel.

Podle Joska se dramatik nakonec nevysmívá tomu či onomu pohlaví, ale obecně lidské hlouposti, jalovosti a neupřímnosti. "Hra naopak oslavuje lidi obdařené zdravým rozumem a schopné opravdového citu,“ tvrdí literát.

Režie brněnské inscenace se chopil Stanislav Slovák, scénografem je Jaroslav Milfajt, kostýmy navrhla Andrea Kučerová, hudbu zkomponoval Karel Cón. Ústřední pár Kateřiny a Petruccia ztvární Radka Coufalová a Martin Havelka, k vidění budou rovněž Zdeněk Junák (Battista), Evelína Kachlířová (Bianka), Jakub Przebinda (Lucenzio), Michal Isteník (Lucenziův sluha Tranio), Alan Novotný (Petrucciův sluha Grumio) a další.

Brněnští herci nastudovali hru během necelých dvou měsíců, se zkouškami začali na konci října. Premiéra 685. inscenace v historii souboru bude na Činoherní scéně Městského divadla v Lidické ulici 17. prosince.

Jiří Nováček, foto: MDB

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události