Herečka Městského divadla Hana Holišová: Letošní rok byl pro mě krásný

Brno, 28. listopadu 2012 - Hana Holišová si již získala srdce diváků na divadelním jevišti i televizní obrazovce. Dvaatřicetiletá brněnská rodačka vystudovala činohru na JAMU, poté tři roky strávila takzvaně na volné noze a od roku 2005 má stálé angažmá v Městském divadle Brno, kde sklízí úspěchy na Činoherní i Hudební scéně. To potvrzuje i její dvojnásobná volba Nejoblíbenější herečkou roku v divácké anketě Křídla. Novou divadelní sezónu Hanka zahájila na své domovské scéně muzikálem Funny Girl.

Holišová

Od začátku roku jdete v Městském divadle Brno z role do role – muzikály Papežka, Pokrevní bratři, činoherní komedie Tři v tom, teď naposledy světoznámá Funny Girl. Je vám ústřední postava Fanny Briceové blízká?

Letošní rok byl pro mě profesně opravdu hodně krásný a náročný. Funny Girl je třešničkou na dortu. V roli Fanny jsem před lety viděla Terezu Bebarovou a ta mě uchvátila. Jinak znám Fanny samozřejmě především v podání Barbry Streisand a její neskutečný výkon mi byl velkou motivací a inspirací. Nechtěla jsem ji kopírovat, ale toužila jsem se přiblížit tomu, co se neskutečně povedlo jí. Najít své výrazové prostředky, které jsou tak rozdílné ve filmu a na divadle, a dostat tam to, co z Fanny dělá Fanny. Opravdová a uvěřitelná bláznivost, ztřeštěnost, smysl pro humor, ale i ta druhá strana mince neustále šaškujícího klauna.

Hlavní role je skutečně velmi obtížná, jste na jevišti prakticky po celou dobu představení. Která ze složek pro vás byla nejnáročnější – pěvecká, taneční, herecká?

Nejtěžší je skloubit to všechno dohromady. Snažila jsem se hlavně o to, aby Fanny nebyla za každou cenu prvoplánově vtipná, aby to nebyl jen sled vybudovaných gagů, ale aby vše vycházelo z ní, z její podstaty. Je to praštěná, ale taky silná holka, která moc dobře ví, co chce a po svém toho taky dosáhne. Jednou jsem seděla nad scénářem a uvědomila si, že se ta hra jmenuje Funny Girl, a že se tím pádem asi očekává, že jako Fanny budu vtipná, a to považuju za nelehký úkol.

Během celého představení vystřídáte na 13 nádherných kostýmů. Užívala jste si tuto rozmanitost, nebo to bylo naopak přítěží kvůli rychlým převlekům?

Bohužel si jejich rozmanitost při hektice neustálého převlékání příliš neužiju. Kostýmy jsou krásné a skvěle dotvářejí jednotlivé etapy, kterými Fanny prochází. Od praštěné holky, přes herečku, která, aby zaujala nebo rozesmála, navleče na sebe šílené kombinace svršků, až po nóbl šaty, ve kterých je opravdová dáma.

V roli Fanny v muzikálu Funny GirlV roli Fanny v muzikálu Funny Girl

Jistě máte vztah ke všem svým rolím. Existuje ale nějaká, na kterou se vyloženě těšíte, až se znovu objeví v hracím plánu?

Asi mám štěstí, protože se těším na většinu svých rolí. Mám moc ráda Sukie v Čarodějkách z Eastwicku, Elsu v Probuzení jara, Papežku... Moc jsem si oblíbila paní Johnstonovou v Pokrevních bratrech a samozřejmě Fanny.

23. října se rozloučí MdB s úžasným muzikálem Mozart!, ve kterém hrajete Mozartovu lásku Konstance. Máte nějaký rituál, jak nejlépe říct sbohem své postavě?

Rituály loučení s postavou nemám. Občas se stane, že je představení staženo a neproběhne oficiální derniéra. To mě pak mrzí, že se ta práce a celá etapa neuzavřela. Těším se, že se s Mozartem můžu osobně rozloučit a že si derniéru s kolegy pořádně užijeme.

Do povědomí diváků jste se dostala především prostřednictvím seriálu Velmi křehké vztahy, kde jste ztvárnila postavu Aničky Peškové. Můžou se na vás vaši fanoušci těšit v nějakém dalším seriálu nebo filmu?

Za poslední rok jsem několik nabídek na natáčení dostala, ale bohužel z nich z různých důvodů sešlo. Měla jsem ale tolik práce v divadle, že si neumím představit, jak bych to všechno stíhala. Takže to tak asi mělo být. Momentálně mám příslib z televize na příští rok, tak uvidíme, jak se to vyvine.

Ve hře Papežka s Martou Prokopovou a Kristianem PekaremVe hře Papežka s Martou Prokopovou a Kristianem Pekarem

A neuvažujete o tom, že byste se věnovala více filmu než divadlu?

Pokud to půjde, chci se věnovat obojímu. Divadlo je pro mě adrenalin. Každý večer máte jen jeden pokus, žádná další klapka, jako při natáčení, musíte dát maximum energie, ať se cítíte jakkoliv. Film má velké kouzlo, ale divadla bych se kvůli němu vzdát nechtěla.

Pocházíte z umělecké rodiny, s vaší maminkou i s nevlastním otcem jste se na divadelních prknech už setkala, chtěla byste si zahrát v nějaké inscenaci i se svou sestrou Michaelou Horkou?

S mou sestrou Míšou už jsme se na jevišti potkaly v Kvítku z Horrroru, v Papežce a taky při různých pěveckých vystoupeních. Doufám, že se jednou potkáme na jevišti v rolích, které spolu budou mít více prostoru.

V Brně jste se narodila, žijete tu celý život. Jak své rodné město vnímáte a co byste mu přála do budoucna?

Jsem ráda, že můžu s hrdostí mluvit o divadle, ve kterém pracuju, a stejně tak o městě, ve kterém žiju. A co přeju Brnu? Moudré vládce i rádce a spokojenost nás poddaných.

Lenka Pazourková, Městské divadlo Brno

Foto jef Kratochvil
Vyšlo v Brno Business & Style


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...