Městské divadlo Brno uvede českou premiéru muzikálu Zorro

Brno, 26. února 2013 – Hudební scéna Městského divadla Brno připravila pro diváky českou premiéru muzikálu o legendárním Zorrovi, hrdinovi který pod maskou bojuje za spravedlnost a zákon. Režie hry se ujal Petr Gazdík, v hlavní roli se představí Lukáš Janota. Nový muzikál slibuje kromě romantiky a chytlavých melodií z pera světoznámých Gipsy Kings také vypjaté bojové scény a humor. Zorra uvádí Městské divadlo Brno od 16. března.

zorro mdb

Muzikál se k českým divákům dostává po pouhých pěti letech od londýnské premiéry v roce 2008. Inscenaci bude netypicky provázet nahrávka vytvořená mistry hispánských rytmů Gipsy Kings, kteří spolu s Johnem Cameronem vytvořila hudební složku muzikálu, doplněná živou kytarou a trubkami.

Divadelní podoba zorrovského tématu ještě nedávno vedle mnoha literárních, filmových a rozhlasových adaptací chyběla. Atraktivního tématu se nakonec chopili Stephen Clark a Helen Edmundsonová. Ti v roce 2005 zareagovali na novou románovou verzi příběhu o Zorrovi od chilské spisovatelky Isabel Allendeové a uviděli v ní výtečnou muzikálovou látku. Její atraktivitu pak ještě znásobila legendární hudební skupina Gipsy Kings. Diváci tak v muzikálovém Zorrovi uslyší také některé jejich světoznámé hity, jakými jsou Bamboleo, Baila Me či Djobi Djoba. Muzikál kromě romantického námětu, chytlavých melodií a vypjatých bojových scén nepostrádá ani humor. Legendární černou pláštěnku zde kupříkladu Zorro zvolí vlastně z nouze, protože jeho oblíbenou červenou mu cikánka Inez už vyhodila, protože poněkud totiž páchla.

V titulní roli se představí Lukáš Janota s Robertem Urbanem, jejich bratra a protihráče Ramóna ztvární Robert Jícha nebo Dušan Vitázek, jejich osudovou lásku Luisu Johana Gazdíková nebo Viktória Matušovová, cikánku Inez Svetlana Janotová nebo Ivana Vaňková, seržanta Garcíu Tomáš Sagher nebo Milan Němec a Starého Cikána Ladislav Kolář nebo Jan Apolenář.

Poprvé se příběh neohroženého šlechtice Diega de la Vegy bojujícího za spravedlnost objevil v roce 1919, kdy jej americký autor brakových románů na pokračování Johnston McCulley vymyslel pro svůj časopisecký cyklus Capistranovo prokletí. Muž skrytý pod maskou je pak nazýván svým okolím „lišákem" – el Zorro! McCulleyho postava by však zřejmě neměla takový úspěch, kdyby hned rok nato nenásledovala první filmová verze s Douglasem Fairbanksem v roli Zorra. Filmových a televizních verzí následovalo nepočítaně, nejvíce však kanonickou podobu Zorra ustavil seriál společnosti Walta Disneyho z let 1957 – 1959 s Guy Williamsem v titulní roli. Český divák má pak zřejmě nejvíce v paměti dva filmy s Antonio Banderasem – Zorro: Tajemná tvář s Anthony Hopkinsem v roli zestárlého Zorra, který vychovává svého nástupce, a Legendu o Zorrovi.

(red), foto: MdB


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události