V neděli začíná Velikonoční festival duchovní hudby

Brno, 30. března 2012 – Šest koncertů, šest kostelů. Velikonoční festival duchovní hudby, letos poprvé produkovaný Filharmonií Brno, se v rámci svého 21. ročníku koná v prostorách šesti chrámů v centru Brna. V nich zazní velikonoční příběh utrpení, smrti a vzkříšení Krista, jak jej převypravují skladby šesti staletí. Festival se uskuteční od 1. do 15. dubna a první koncert mohou zájemci navštívit už tuto neděli v chrámě sv. Jakuba. Poprvé se v rámci festivalu uskuteční také doprovodný program, směřující k užšímu provázání hudby a liturgie.

kostel_jezuite

Slavnostní zahajovací koncert Velikonočního festivalu duchovní hudby se poprvé v historii festivalu uskuteční v pozdně gotickém chrámu svatého Jakuba. Smyčcový orchestr Czech Virtuosi a komorní sbor K012 pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka uvedou tři skladby soudobých autorů Jamese MacMillana, Františka Emmerta a Arvo Pärta. Jejich díla v podobě triptychu zpřítomňují příběh ukřižování Krista na Kalvárii. Závěrečnou skladbou večera je slavné Pärtovo zhudebnění sekvence Stabat Mater v nové autorské úpravě.

Oblíbená barokní oratoria bude tentokrát reprezentovat Il Sacrificio di Gefte (Jeftova oběť) Giuseppe Porsileho (1680–1750). Toto dílo bylo uvedeno v Brně krátce po premiéře na císařském dvoře ve Vídni v roce 1724. V novodobé premiéře jej v poučené interpretaci představí ansámbl Hof-Musici v pondělí 2. dubna v barokně přestavěném minoritském chrámu svatých Janů.

Téměř neznámá Responsoria pro Svatý týden Jakuba Jana Ryby byla určena k provádění v závěru Svatého týdne. Jedná se o liturgické skladby pro večerní bohoslužby nazývané temné hodinky, v jejichž textech se zrcadlí příběh Ježíšových posledních dnů. V Brně zazní 4. dubna v jezuitském chrámu Nanebevzetí Panny Marie na takzvanou Škaredou středu. Michael Pospíšil se svým ansámblem Ritornello, plzeňským Literátským bratrstvem a chlapeckým dětským sborem Bruncvík provede Rybova Responsoria s přihlédnutím k dobové liturgické i provozovací praxi. Vzhledem k situaci v Rybově působišti, v Rožmitále, zazní Responsoria ve skromném instrumentálním obsazení odpovídajícím možnostem venkovského chrámového kůru včetně využití chlapeckých hlasů.

První koncert ve velikonočním týdnu protíná několik symbolických rovin: o Neděli vzkříšení to byly ženy, které se onu radostnou novinu dozvěděly jako první. Ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble provede rekonstrukci středověké velikonoční hry Visitatio Sepulchri podle pramenů ze svatojiřského kláštera benediktinek na Pražském hradě. V Brně se pro tento program přímo nabízí výjimečný prostor baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně; původně konventní chrám tamních cisterciaček. Koncert se uskuteční 11. dubna.

V kostele sv. Tomáše bude 13. dubna představena velikonoční radost ze vzkříšeného Krista v chrámových sonátách a liturgických skladbách druhé poloviny 17. století. Repertoár je sestaven z děl středoevropanů a vrstevníků: Bibera (Missa Alleluia), Vejvanovského (sonáty a moteta) a Rittlera (Te Deum laudamus). Vystoupí zde renomovaný soubor Musica Florea s dirigentem Markem Štrynclem.

Slavnostní závěrečný koncert festivalu 15. dubna bude patřit unikátnímu provedení nedokončeného oratoria Lazar Franze Schuberta, které je bezpochyby neprávem opomíjeným skvostem. V brněnské katedrále svatých Petra a Pavla se pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera vedle domácí Filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru Brno představí šest mimořádných sólistů: Marie Fajtová, Kateřina Kněžíková, Veronika Hajnová, Aleš Briscein, Tomáš Kořínek a Vladimír Chmelo.

Poprvé se v rámci festivalu uskuteční také doprovodný program, směřující k užšímu provázání hudby a liturgie. V návaznosti na Rybova responsoria budou ve večerních hodinách Svatého týdne v kostele u jezuitů uvedeny další zpěvy a biblická čtení ze zmíněných temných hodinek. Na Zelený čtvrtek provede brněnský sbor Vox iuvenalis a instrumentalisté druhou knihu responsorií amerického skladatele Richarda Toensinga (*1940). Na Velký pátek budou představena responsoria ve své nejoproštěnější podobě, ve zpěvech gregoriánského chorálu, v podání Svatomichalské gregoriánské scholy. V gotické síni hradu Špilberk se uskuteční výstava grafik Jany Bergerové „Křížová cesta a jiná zastavení", kterou pořádá Muzeum města Brna. V Janáčkově divadle uvede Národní divadlo Brno Stabat Mater Antonína Dvořáka.

Zdroj: Filharmonie Brno, foto: Chrám Nanebevzetí Panny Marie, archiv mhf-brno.cz


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30     
Nejbližší akce
31.10. Agadir: Současná slovenská poezie ..