Před patnácti lety zemřel prozaik a brněnský rodák Bohumil Hrabal

Praha, 3. února 2012 (MEDIAFAX) - Český spisovatel Bohumil Hrabal, všeobecně považovaný za jednoho z nejlepších a nejosobitějších autorů druhé poloviny 20. století, zemřel 3. února v roce 1997 v Praze. Byl pochován v rodinné hrobce v Hradištku. Brněnský rodák ležel na sklonku svého života v pražské nemocnici na Bulovce. Právě 3. února 1997 utrpěl zranění po pádu z okna. Podle jedné verze šlo o sebevražedný úmysl, další vysvětlení tragické události hovořilo o nešťastné události, když spisovatel krmil holuby za oknem.

hrabal

Autor slavných knih Ostře sledované vlaky či Něžný barbar se narodil 28. března 1914 v Brně. Absolvoval reálné gymnázium, ale studium na právnické fakultě Univerzity Karlovy přerušila okupace Československa, dokončil jej až v roce 1946. Vystřídal několik zaměstnání, která se neslučovala s jeho akademickým titulem, ale stala se inspirací pro jeho známé publikace. Profesionální autor se z něj stal až v roce 1963, ale jeho činnost přerušila na počátku 70. let normalizace. V roce 1975 na základě zveřejněného sebekritického článku dostal Hrabal příležitost znovu publikovat, ale pouze v omezeném rozsahu.

Jeho první literární pokusy spadají do přelomu 40. a 50. let minulého století, ale z větší části šlo spíše o příspěvky do novin nebo krátké povídky. V roce 1959 dokončil svou knihu Skřivánci na niti, kterou potkal smutný osud. Titul nebyl vydán, námětu se chopil režisér Jiří Menzel, ale prakticky okamžitě po dokončení byl film zakázaný.

Hrabalův vstup na profesionální spisovatelské pole byl impozantní, během dvou let vydal tři knihy, které se dodnes považují za jeho nejlepší. Vedle dvou povídkových knih Perličky na dně (1963) a Pábitelé (1964) vydal Hrabal i Ostře sledované vlaky, jejichž příběh se odehrává na zapadlé železniční stanici v období druhé světové války. I tuto předlohu zfilmoval režisér Menzel a jejich kvalita byla oceněna ziskem Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Zfilmování se dočkaly i další jeho publikace Postřižiny či soubor povídek Slavnosti sněženek. Něžného barbara, který poprvé vyšel v roce 1973, zase s úspěchem uváděl pražský Činoherní klub.

Osud Bohumila Hrabala byl spjatý i s kinoautomatem Svět v pražských Vysočanech. Tato zajímavá architektonická stavba se stala názvem dalšího souboru Hrabalových povídek. Vzhledem k zákazu činnosti byl spisovatel nucen část své tvorby vydávat samizdatově nebo v cizině. To postihlo i další proslulý Hrabalův titul Obsluhoval jsem anglického krále. Snímek, který už tradičně na plátno převedl Jiří Menzel v roce 2006, bylo oceněno čtyřmi prestižními cenami Český lev za nejlepší film, režii, kameru a herecký výkon ve vedlejší roli (Martin Huba).

Denisa Šindlerová, foto: Hana Hamplová, brno.cz


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...