Výstava Z pohádky do pohádky představí originální podobu ilustrací

Brno, 31. října 2011 - Nová výstava na Podestě Uměleckoprůmyslového muzea s kouzelným titulem Z pohádky do pohádky představí návštěvníkům originální podobu ilustrací pohádek O Červené karkulce a Perníkové chaloupce, které navrhla a vytvořila designérka Vendula Chalánková (* 1981). Jejími výtvarnými prostředky ovšem nejsou tužka, štětce či papír, ale leskymo, fleece, látky s pestrobarevnými vzory, krajka, třpytivé flitry, nůžky a šicí stroj Lada. Šitím ilustrací autorka netradičně přistupuje ke klasickým pohádkám i k designu knih, ve kterém dokáže spojit grafický design s detailem řemesla a současně si uchovává svůj jednoduchý, ale působivý rukopis.

z_pohadky_do_pohadky1-250

Tvorbu Venduly Chalánkové provází postava Červené karkulky ve formě nášivek dlouhodobě — tato holčička s červeným čepečkem se stala podnětem pro vznik šitých ilustrací ke stejnojmenné dětské knížce, za níž v roce 2009 autorka získala ocenění Zlatá stuha pro nejkrásnější dětskou knihu ve výtvarné kategorii.

Původní koncept razítek, s kterým autorka pracovala, dal vzniknout sérii šitých předloh (nášivek) k šestnácti samostatným scénám předvádějícím ve zkrácené formě známý pohádkový příběh.
Vendula Chalánková vystudovala brněnskou Fakultu výtvarných umění. Věnuje se malbě, konceptuálním instalacím, tvorbě nášivek, plyšových hraček, komiksům a ilustracím. První stylizované nášivky a plyšové hračky v podobě medvídka pandy, králíčka, kosmonauta a dalších začala vytvářet již během svého studia.

V letošním roce navazuje nakladatelství na úspěšnou spolupráci s autorkou pohádkovou knížkou O perníkové chaloupce. Na původní projekt odkazuje stejným formátem i provedením ilustrací. Další pokračování těchto krásných pohádkových knížek obsahem i úpravou určených pro nejmenší děti je zatím otevřené.

Výstava bude instalována v Uměleckoprůmyslovém muzeu / Podesta, Husova 14 od 3. listopadu 2011 do 4. března 2012. Vstup volný.

Kurátorkami výstavy jsou Andrea Husseiniová a Martina Lehmannová.

Zdroj: Moravská galerie v Brně, foto: archiv MG


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události