Ibérica 2011: Festival španělské kultury již poosmé

Brno/Boskovice, 12. července 2011 - Festival španělské kultury Ibérica 2011 představí své umělce na koncertech v Praze, Brně a Boskovicích. Tématem letošního ročníku je kulturní bohatství Iberského poloostrova vzniklé v průběhu několika století.

LuciaGuarnido7-250

 

V dramaturgické koncepci festivalu se objeví umělci ze starého flamenkového rodu Vargas – Maya, stejně jako hudba španělského klasicismu či poezie a kinematografie 20. století.

Letošní Ibériku otevře komponovaný pořad "Vracím se pro svá křídla – Vuelvo por mis alas", věnovaný granadskému básníkovi Federiku G. Lorkovi, od jehož smrti uplyne 18. srpna 75 let. "Základním prvkem představení je hudebně taneční koláž madridské tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta," upřesňuje dramaturg festivalu a zároveň jeden z protagonistů představení Petr Vít. "Básnický text F. G. Lorky v podání Tomáše Hanáka dodává tomuto představení nový, neočekávaný rozměr a barvu."

Iván Martín je brilantní interpret patřící do nejmladší generace španělských klavíristů. Jeho koncert zařazený do každoročního cyklu "Ibérica Clásica" bude mimo jiné poctou španělskému skladateli Antoniu Solerovi, jehož skladby nahrál Iván Martín na své nejnovější CD pod hlavičkou Warner Music.

ivan_vargas2_468
Iván Vargas, jedna z hlavních hvězd letošního festivalu

Hlavními hvězdami festivalu jsou tanečníci IVÁN VARGAS & VERO "LA INDIA". "Tito taneční mistři jsou představiteli autentického flamenka z legendární granadské čtvrti Sacromonte," doplňuje Petr Vít. "Reprezentují flamenco ničím nepřikrášlené, zemité a syrové, umocněné virtuózními výkony granadských hudebníků."

V doprovodném festivalovém programu je pro diváky připravena atraktivní nabídka různých aktivit: inaugurační festivalová fiesta, přehlídka filmů španělské kinematografie zahrnující díla legendárních režisérů Carlose Saury či Luise Buñuela, vernisáž fotografií Jiřího Bendla "JARO V ANDALUSII - ANDALUCÍA PRIMAVERAL" a módní přehlídka flamenkových kolekcí z dílny Lere Lere.

dilny2_468
Součástí festivalu budou taneční tvůrčí dílny za účasti tuzemských i zahraničních lektorů

Součástí festivalu budou již tradičně hudební a taneční tvůrčí dílny za účasti tuzemských i zahraničních lektorů. Nebude chybět ani teoretický seminář zaměřený na historii a vývoj flamenka a jeho jednotlivých stylů. Milovníci flamenkového tance, kytary, perkusí, kastanět, salsy i argentinského tanga tak budou mít letos opět celých pět dní na to, aby jim přešly do krve i ty nejzapeklitější rytmy a taneční kreace.

Novinkou letošního festivalu bude intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích, organizovaný španělskou kulturní asociací SPAINART. Více informací na www.iberica.cz.


IBÉRICA 2011
program koncertů a dílen

16. 8. Boskovice, Zámecký skleník, 13.00
Zahájení  festivalu a festivalových dílen

Boskovice, Zámecký skleník, 19.30
Vernisáž fotografií Jiřího Bendla „Andalucía primaveral - Jarní Andalusie“

Boskovice, Zámecký skleník, 20.30
Tomáš Hanák recituje poezii Federica Garcíi Lorky
Vracím se pro svá křídla - Vuelvo por mis alas
(Komponovaný pořad k 75. výročí  básníkovy tragické smrti; Tomáš Hanák – recitace, Virginia Delgado – tanec, Petr Vít – kytara)

Boskovice, Zámecký skleník, od cca 21.30
Inaugurační festivalová fiesta (včetně ochutnávek španělských vín a specialit)

17. 8. Brno, Besední dům, 19.30
Iván Martín – klavírní recitál
(z děl skladatelů A. Solera, F. Liszta, F. Chopina)

18. 8. Boskovice, Zámecký skleník, 20.00
Módní přehlídka flamenkových kolekcí z dílny Lere Lere

Boskovice, Zámecký skleník, po skončení módní přehlídky
Promítání španělského filmu
Herencia Flamenca: The Flamenco Clan (2006)
(Režie: Michael Meert, hrají: Juan Carmona, Antonio Carmona, José Miguel Carmona, Juan 'Habichuela', Pepe 'Habichuela')
Před začátkem a po skončení programu ochutnávky španělských vín a specialit s hudebním doprovodem.

20. 8. Boskovice, Zámecký skleník, 12.00
Ukončení festivalových dílen – závěrečná fiesta

Zámek Boskovice, 19.00
Iván Vargas, Vero „La India“ a Cuadro Flamenco De Sacromonte
Ibérica Clan

(Závěrečný festivalový galakoncert)

Boskovice, Zámecký skleník, cca 22.00
Závěrečná festivalová afterparty (včetně ochutnávek španělských vín a specialit)


red

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...