Zdenek Merta oslaví jubileum v Brně a Petrohradě

Brno, 22. dubna 2011 - Při příležitosti šedesátých narozenin hudebního skladatele a klavírista Zdenka Merty 25. dubna 2011. Městské divadlo Brno připravilo koncert s názvem Mertoviny, který proběhne 13. května v 19,30 na Hudební scéně MdB. Druhá část oslav se plánuje na  27. května v Petrohradě, kde poprvé zazní nová Mertova symfonie "Saint Petersburg" napsaná na zakázku města.

Merta

“Vzhledem k bílým nocím a pověsti Petrohradu posledních tří set let, je to, myslím, pěkná motivace pro výlet do Finského zálivu. Doufám, že se tam s některými z vás uvidím”,  říká Zdenek Merta. Slavnostní koncert v Petrohradě se koná u příležitosti Dne města Petrohrad a je to již druhá Mertova “petrohradská” premiéra během krátké doby.

Městské divadlo Brno považuje Mertovy kulatiny za příhodné k částečné rekapitulaci jeho tvorby. Na scéně proto zazní průřez Mertovými muzikály, ale i hudba z představení Laterny magiky „Casanova“ a části skladeb „Via Lucis“ a „Saint Peterburg“. Dostaví se také atraktivní hosté, které Zdenek Merta potkal ve svém bohatém uměleckém životě.
Zdenek Merta napsal přes 500 písní, mnoho filmových i televizních hudeb u nás i v zahraničí, sedm muzikálů, dva balety, operetu, dvě opery a dvě symfonie. Rozpětí jeho práce je tedy nebývale široké - od známého popěvku Hastrmane tatrmane po velká symfonická díla.

Začínal jako mnoho jiných v divadle Semafor, několik let vedl skupinu Kardinálové s Petrou Černockou a Petrem Rezkem, později spolupracoval s Hanou Hegerovou a Petrou Janů. Od roku 1987 se datuje jeho stálá práce s jeho současnou manželkou Zorou Jandovou. Společně vydali několik CD,  uskutečnili mnoho koncertů i televizních vystoupení. Absolvovali také tři americká turné a jejich muzikál „Nahá múza“ je v současné době na repertoáru MdB.

Při práci na muzikálu „Ptákoviny podle Aristofana“ v Národním Divadle v Praze (1988) se Zdenek Merta seznámil s režisérem Stanislavem Mošou.  Od té doby spolu napsali sedm muzikálů, operu “La Roulette“ a společně určili dramaturgický směr Městského divadla Brno, které je považováno za mimořádnou instituci ve svém oboru.

Kromě psaní hudby se Zdenek Merta věnuje také producentské činnosti. Pozoruhodný byl například projekt uvedení Mše Leonarda Bernsteina na Pražském hradě. Příležitostně také publikuje v různých periodikách.
Kdo zná Zdenka Mertu více než jako posluchač ze sedadel divadelních a koncertních sálů ví, že je tento muž výborným a vtipným společníkem, šarmantním svůdcem nečekaných myšlenek a také  pozoruhodným vypravěčem s uměním naslouchat jiným. Kromě toho je velmi dobrým klavíristou a ve svých pořadech autenticky využívá spojení praktického muzikanta, kreativního tvůrce a nevšedního moderátora - „talkmastera“.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...