Soud se opět bude zabývat kauzou lékařů obžalovaných ze zavinění smrti pacienta

Brno, 9. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Městský soud v Brně se v pondělí opět bude zabývat případem sedmi lékařů z Nemocnice u Milosrdných bratří v Brně, kteří v dubnu roku 2009 nereagovali na pooperační zánět v břiše pacienta, který v důsledku toho zemřel. Je možné vyhlášení rozsudku, řekla mluvčí soudu Gabriela Stočková.

Chirurgove-operace-na-sale-KT-7

Státní zástupce podal obžalobu na sedm lékařů oddělení chirurgie Nemocnice Milosrdných bratří Brno. Primáře Josefa Všetíčka a lékaře Roberta Douška, Romana Legáta, Víta Svěráka, Hynka Vernera, Václava Vraspíra a Pavla Vysloužila žalobce viní z toho, že po provedené operaci žaludku a sleziny v dubnu roku 2009 během svých služeb nereagovali na zánětlivý bakteriální proces v organismu pacienta hospitalizovaného na jejich oddělení a neprovedli žádné potřebné vyšetření k objasnění trvání zánětu.

"V důsledku neprovedení náležitých vyšetření lékaři včas nepoznali poruchu hojení ani nezjistili jinou příčinu zánětlivého procesu. Navzdory nové operaci se jim pak nepodařilo zánět zvrátit a pacient v červnu roku 2009 zemřel," řekla Stočková. Podle obžaloby tím lékaři spáchali trestný čin ublížení na zdraví.

Předvolaný expert už dříve vypověděl, že lékaři zvládli osmdesátiminutovou operaci nádoru v břiše pacienta kvalitně. "Jeho pooperační stav se vyvíjel po dobu jeho pobytu na anesteziologicko-resuscitačním oddělení dobře, hned druhý den po operaci vstal. Problém nastal až po několika dnech, když začaly u pacienta teploty," řekl znalec. Konstatoval, že pacient pak po řadě chirurgických zákroků nakonec zemřel. "Veškerá dostupná mikrobiologická vyšetření lékaři provedli," dodal.

Lékařům hrozí pokuta, zákaz činnosti nebo až pět let vězení.

Lenka Horáková, Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články: