Hradní vinárna na Špilberku opět v provozu

Brno, 29. května 2014 - Po otevření jižního křídla v minulém roce hrad Špilberk dále ožívá. V lednu letošního roku zahájilo na hradě provoz Café Špilberk a nově byla pro veřejnost otevřena i Hradní vinárna Špilberk, která chce navázat na tradici dnes již legendární vinárny a restaurace, která zde fungovala od roku 1964.

spilberk-hradni vinarna250

Novým nájemcům po roce 1989 se příliš nedařilo, až byl provoz v roce 2006 zcela ukončen. Znovu se tak na Špilberk vrací restaurační zařízení, které k němu po několik desetiletí neodmyslitelně patřilo.

V prostorách, kde se dnes nachází vinárna, vybudovala první jídelnu německá armáda v roce 1942. Jídelna s výčepem tehdy sloužila potřebám wehrmachtu, stravovali se zde důstojníci i mužstvo. Interiéry jídelny byly upraveny do romantizujícího stylu – nacházela se zde červená podlaha s neglazovanými dlaždicemi, trámové stropy, malovaná kachlová kamna, rustikální masívní dřevěný nábytek i dřevěné obložení stěn. Na stropě i v opěrných trámech pak byly vyřezány dekorativní motivy, často v podobě listů a hroznů vinné révy. Točité schodiště gotického typu pak vedlo do patra, kde se nacházela společenská místnost pro důstojníky, tzv. Schwalbennest (vlaštovčí hnízdo).

spilberk-hradni vinarna-40.leta01Archívní fotografie hradní vinárny, 40. léta

V 60. letech 20. století byly provedeny další úpravy již pro potřeby hradní vinárny, která zde byla otevřena v roce 1964. Prostory byly rozšířeny o provozní zázemí a o další salónky, které zabíraly celé vnější jižní křídlo. Hostům se také zpřístupnily sklepní prostory, které jsou jediným dochovaným středověkým prostorem souvisejícím s původním královským palácem ze 13. století. Hradní vinárna na Špilberku byla tehdy jedním ze čtyř podniků v Brně, jež měly povoleny noční provoz. V menu se nacházela jídla a nápoje, které tehdy byly velkou vzácností, a tomu odpovídaly i ceny. O charakteru svědčí i fakt, že do vinárny se vcházelo přes šatnu s obsluhou. Mezi návštěvníky tak patřili zejména cizinci, političtí funkcionáři, taxikáři či později veksláci. Nejvíce hostů tradičně přicházelo v období konání veletrhů. Pro obyvatele Brna byla návštěva vinárny obvykle velkou událostí a mnozí na to dodnes vzpomínají.

spilberk-hradni vinarna-70.leta01Stav v sedmdesátých letech

V době rekonstrukce jižního křídla mezi lety 2011 až 2013 byl restauraci i vinárně vrácen původní vzhled z let čtyřicátých. Velká péče byla věnovaná obnově a restaurování všech detailů, například dveřím, podlahám, obložení či kachlovým kamnům. Důsledně se dbalo na zachování stylu, který prostoru vetkla německá armáda, proto i dnes je možné na kachlových kamnech vidět veduty moravských „německých" měst i s německými názvy. Zachována byla sklepní vinárna i vstup na jižní terasu z prvního patra. Dnes však již restaurace nezabírá prostory celého jižního křídla.
Nový provozovatel, společnost Spilberg agency s.r.o., chce navázat na slavnou éru mezi 60. a 80. lety, mimo jiné i tím, že zachovala původní jméno – Hradní vinárna Špilberk. Rovněž se rozhodla obnovit tradici pravidelných večerů s cimbálovou muzikou v pátek a sobotu. Hradní restaurace se bude prezentovat špičkovou českou a moravskou kuchyní se širokou nabídkou zvěřiny.

spilberk-hradni vinarna-soucasnost
„Připravujeme snoubení jídla s vínem a degustační menu. Unikátní historický interiér jistě nadchne nejen milovníky gastronomie, ale je přímo stvořen pro firemní i soukromé akce. Pro firemní klientelu kromě akcí na nádvořích a hradbách hradu nabídneme reprezentační historické prostory hradní hlásky, vhodné pro porady, firemní prezentace a slavnostní pohoštění," uvedl provozovatel restaurace Igor Macášek. Speciální nabídkou budou i svatby na hradě včetně obřadu. V nejstarších dochovaných prostorách brněnského hradu Špilberk – v historických sklepeních, bude otevřena vinotéka a vinné sklepy.

V těchto sklepích se bude vyrábět a nabízet speciální prémiové víno s unikátní etiketou cuvée Špilberk a také exkluzivní slámové víno vzniklé přímo na Špilberku. Špilberk by se tak do budoucna mohl stát jedním ze středisek prezentace jihomoravského vinařství v Brně – sídelním hradem moravského vína!

Zdroj a foto: Muzeum města Brna

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...