Brněnští inženýři navrhují budoucnost pracovních oděvů a obuvi

Brno, 10. listopadu 2021 – Brnu se kdysi přezdívalo Moravský Manchester, a přestože je zlatý věk brněnského textilního průmyslu dávno pryč, tradice sahající bezmála tři staletí nazpět žije dál v možná nečekané podobě. Brněnské výzkumné a vývojové centrum společnosti Honeywell, Honeywell Technology Solutions Czech Republic (HTS), je totiž celosvětově předním pracovištěm, kde se vyvíjejí a testují pokročilé pracovní oděvy a obuv pro rozmanitá odvětví.

Honeywell Cocoon 01

Vedle textilních dílen a návrhářských studií sídlí v centru HTS také řada laboratoří včetně pádové věže, ve které je testováno protipádové vybavení Honeywell, nebo vibroakustická místnost, jedna z nejtišších v Evropě, určená ke zkouškám vybavení pro ochranu sluchu. Některá z těchto pracovišť, stejně jako zkušební postupy v nich uplatňované, jsou přitom celosvětově unikátní.

Pracovní oblečení a bezpečnostní vybavení vyvíjené v Brně splňuje ty nejvyšší standardy, ostatně je používají hasiči i další profese pracující v extrémně rizikových prostředích. V brněnském Honeywellu se přitom vyvíjí v podstatě veškeré druhy ochranného oblečení, a to včetně bot.

„Brněnské centrum je v rámci Honeywellu celosvětově hlavním střediskem výzkumu a vývoje pracovní obuvi. Naši návrháři a inženýři mají k dispozici nejpokročilejší vybavení a úzce spolupracují s našimi zákazníky, jejichž zpětnou vazbu zapracovávají do našich modelů. Obuv, kterou v Brně vyvíjíme a testujeme, chrání pracovníky po celém světě při nejlepším poměru bezpečnosti a pohodlí,“ říká Erik Pertot, globální produktový manažer pro pracovní obuv v Honeywell Technology Solutions Czech Republic.

V moravské metropoli tak vzniklo již na padesát různých modelů pracovní obuvi, kdy jen letos brněnští návrháři představili hned čtyři modelové řady bot. Designéři HTS nejenže obuv navrhují s ohledem na optimální míru bezpečnosti a funkčnost, ale také se vypořádávají s řadou dalších výzev.

Mezi ně patří třeba to, kterak udělat bezpečnostní vybavení atraktivnější a komfortnější pro ženy. Jak na to, ukazuje řada dámských bot Cocoon, která patří mezi úplně první pracovní obuv na trhu navrženou přímo pro ženy, a tedy plně zohledňující tvar a velikosti ženské nohy.

Boty Cocoon kombinují špičkové bezpečnostní prvky s materiály převzatými ze segmentu luxusního zboží, a zajišťují tak okamžitý komfort a dlouhodobé zdraví chodidel. Obsahují nejlepší nekovové bezpečnostní prvky, například poslední generaci nekovové tužinky, která je tenčí a o polovinu lehčí, přitom však stále poskytuje vysokou úroveň ochrany. Tři modely řady Cocoon jsou navíc antistatické a hodí se tak do prostředí, kde hrozí nebezpečí elektrického výboje.

Návrháři HTS nabourávají běžnou představu o pracovní obuvi jako nevzhledné a čistě funkční tím, že využívají materiály, které vypadají i jsou na dotek atraktivnější a spíše připomínají současnou módu.

Pro Erika Pertota i estetika představuje bezpečnostní prvek svého druhu: „Když navrhnete pracovní obuv nebo vybavení tak, aby vypadalo dobře, lidé je budou rádi nosit, a tak spíše dodržovat bezpečnostní pravidla na daném pracovišti,“ vysvětluje Pertot. „Pokud tím, že navrhujeme pracovní oděvy a obuv také s ohledem na estetiku a komfort, přispíváme k omezení pracovních úrazů, rozhodně nám za to větší úsilí při vývoji tohoto vybavení stojí.“

HTS Česká republika je držitelem stovek patentů, přičemž jen loni brněnští inženýři získali 70 z nich. Kromě pracovních oděvů a dalších osobních ochranných pomůcek jsou v brněnském centru HTS vyvíjena a testována také řešení pro budovy a průmyslová zařízení nebo moderní skladová řešení. A také letecké a vesmírné technologie, mezi které patří i projekty v rámci vesmírného programu EU, například mise Evropské kosmické agentury Proba-3, nebo technologie pro nové oblasti letectví včetně městské letecké mobility (UAM) a elektrických letadel. Mezi další oblasti výzkumu a vývoje v Brně patří řešení pro navigaci a pilotní kabiny, systémy řízení „fly-by-wire“, komunikační datové linky a radarové systémy pro letadla. Společnost Honeywell v současné době v celém areálu HTS v Brně, v závodě na výrobu leteckých komponentů v Olomouci a v kancelářích v Praze zaměstnává přes 2 000 odborníků a vysoce kvalifikovaných techniků.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...