SAKO Brno zlepšilo výsledky hospodaření, je v zisku přes 143 milionů

Brno, 28. června 2021 – Obrat městské společnosti SAKO Brno v minulém roce vzrostl na 859 milionů korun, což představuje meziroční zvýšení o 6,5 %. Společnost vykázala zisk ve výši 143,4 mil. Kč. Ke kladným výsledkům přispěly zejména nové externí průmyslové zakázky od firem, živnostníků, a také rekordní výroba tepelné a elektrické energie. Vyplývá to z výroční zprávy SAKO Brno za rok 2020.

SAKO BRNO

„Přestože hospodaření společnosti bylo ovlivněno protiepidemickými opatřeními, dokázali jsme udržet příznivý trend efektivního vedení městské společnosti, získat nové zakázky a dosáhnout rekordních hodnot ve zpracování odpadu i dodávkách energií,“ uvádí Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Zařízení na energetické využívání odpadu, které se nachází v areálu společnosti, loni zpracovalo 241 tisíc tun odpadu a do brněnských domácností dodalo 1,2 milionu GJ tepla spolu s 47,7 GWh elektrické energie. V tomto roce očekává Filip Leder další zefektivnění provozu.

„Na podzim jsme dokončili hned dva významné projekty snižující emise a energetickou náročnost výroby. Zprovoznili jsme velkokapacitní drtič, který zpracovává odpad třikrát rychleji než doposud, a je méně náročný na údržbu i spotřebu energie a instalovali jsme absorpční tepelné čerpadlo, které umí transformovat dosud nevyužité odpadní teplo na teplotu vhodnou k vytápění. V České republice jde o unikátní technologické řešení, které Brnu každoročně přinese dodatečných 29 tisíc GJ tepla ročně,“ vyzdvihuje Filip Leder.

V oblasti sběru a svozu komunálního odpadu sváží SAKO Brno 26 posádkami směsný komunální odpad z Brna a okolních obcí. Dalších 19 vozidel je určených pro svoz tříděného odpadu, stejný počet vozidel pro odvoz velkoobjemových kontejnerů, a kromě toho společnost obsluhuje 2 speciální vozidla pro mytí nádob, 2 vozidla na svoz textilu, 2 vozidla na svoz televizí a ledniček a 1 vozidlo pro svoz nebezpečného odpadu. „Vozový park postupně nahrazujeme ekologickými vozy, které splňují nejpřísnější emisní limity, požadavky na ekonomický provoz a minimální hlučnost. Loni jsme ke stávajícím osmi pořídili dalších pět na CNG pohon. Již nyní všechna naše vozidla využívají GPS navigaci, umožňující pružně optimalizovat trasy a časové harmonogramy svozu odpadu,“ zdůrazňuje Filip Leder.

V loňském roce bylo od občanů města Brna svezeno celkem 86 tisíc tun odpadu z 37 sběrných středisek a z bezmála 67 tisíc nádob na směsný komunální a tříděný odpad. Kromě toho společnost vyvážela odpad ze 26 stanovišť podzemních kontejnerů – o 8 více než v předešlém roce. Letos k nim přibyla stanoviště v Ořešíně a Obřanech a připravují se instalace dalších podzemních kontejnerů na území města Brna.

Na dotřiďovací linku se loni navezlo rekordních 10 tisíc tun papíru a plastu, což je na hraně její kapacity. Letos začne stavba nové, automatické linky, která výrazně zvýší kapacitu a kvalitu dotřiďování. Kromě toho pokračuje příprava rozsáhlého projektu dostavby areálu SAKO Brno. Plánovaná realizace třetí linky rozšíří po roce 2024 zpracovatelskou kapacitu areálu na Jedovnické o 60 % na 352 tisíc tun odpadu a Brno dostane možnost energetickým využíváním odpadu dostávat do systému CZT až 1,5 mil. GJ tepla a 158 000 MWh elektrické energie.

SAKO Brno je akciová společnost, jejímž stoprocentním vlastníkem je statutární město Brno. Společnost poskytuje komplexní služby v oblasti odpadového hospodářství a disponuje moderním vozovým parkem se 70 specializovanými vozidly. SAKO Brno má 470 zaměstnanců, rozdělených do divizí Svoz, Správa a ZEVO.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Březen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF