Brněnské IT vstupuje i do péče o stromy, software vytváří jejich 3D model

Brno, 10. března 2020 – Moderní technologie pomáhají pečovat o městskou zeleň. Nový software AdBiAn, který vyvinuli brněnští IT odborníci ve spolupráci s místními arboristy, vytvoří 3D model stromu, na kterém testuje stabilitu stromu v jeho nejslabších bodech. Poskytuje informace o tom, jaká je jeho odolnost vůči zlomu a vývratu při namáhání okolními vlivy, například větrem. Pomáhá tak stanovit, jak se o stromy správně starat a tím přispívá k jejich lepší životnosti.

Adbian software

Mobilní aplikaci, která pro software sbírá data, dodala společnost Notum Technologies. Využívá mimo jiné TrueDepth kameru, která je u novějších smartphonů používána pro rozeznávání obličeje.

S měnícím se klimatem je nutné pečovat o stromy, které oslabuje sucho a následně nedokáží čelit nemocem a parazitům. Je přitom žádoucí zachovat co nejvíce zeleně ve městech, ve kterých pomáhá snižovat teplotu.

„Na vyhodnocení toho, jak se o strom správně postarat, jsme vyvinuli nový software AdBiAn. Ten pracuje s daty, která specialisté nasbírají v terénu. V praxi provedeme scan kmene, kdy využíváme technologii TrueDepth kamery, která je u novějších smartphonů používána pro rozeznávání obličeje. Data pak putují na server, kde probíhají výpočty a vytvoří se 3D model stromu. Software následně dokáže vypočítat odolnost vůči větru, zlomu a vývratu. Stanoví bezpečnostní koeficient, který ukazuje, jaká je míra destabilizace stromu a jakým pěstebním zásahem ho lze stabilizovat. Software umí spočítat i pozitiva, která strom okolí přináší – na základě vstupů je možné odvodit například to, kolik CO2 strom uloží či jak přispěje k ochlazení okolní teploty. Všechny tyto informace nám pomáhají zjistit, jak hodnotný je strom pro své okolí, dává nám to argumenty pro jeho ochranu a ukazuje nám, jak o něj máme pečovat,“ vysvětluje Ondřej Kolařík z projektu AdBiAn.

Software nahradí ruční měření, výsledky zpřesní
Doteď se experti spoléhali převážně na ruční měření, popřípadě prováděli drahé přístrojové testy, které spočívaly v tom, že je na kmen stromu připevněn akustický tomograf, který pomocí šíření zvuku dřevem odhalí vnitřní strukturu dřeva a rozsah případných defektů. Tyto klasické testy se však svou cenou pohybují kolem 10 tisíc korun za měření jednoho stromu. AdBiAn tak šetří peníze i čas, daří se díky němu zachránit i hodnotné stromy, které by jinak byly hodnoceny jako rizikové. 3D model, který software vytvoří, je navíc možné použít do vizualizací, popřípadě ho vytisknout na 3D tiskárně.

AdBiAn existuje i jako mobilní aplikace, která pro software dodává data. „Používá rozbor fotografií pro výpočty reálných parametrů stromu,“ dodává Ondřej Jánošík z Notum Technologies.

Kromě záchrany hodnotných stromů umožňuje software i opak – včasné odhalení poškozených a nebezpečných stromů, které na pohled působí zdravě. Z městské zeleně je tak možné odstranit stromy, u kterých hrozí zlom či vývrat a pro své okolí tak představují riziko.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...