Ceny nových bytů letos porostou o 5 procent

Brno, 10. března 2016 - Růst cen nových bytů bude podle ředitelů developerských společností v letošním roce dále pokračovat,  a to v průměru o 5 procent. Největší zájem budou mít kupující podle ředitelů developerských firem o byty s dispozicí 2+kk a 2+1.

nove byty vystavba novostavba

Při výběru nemovitosti bude hrát největší roli cena bytu a jeho umístění v atraktivní lokalitě, důležitá bude i dopravní dostupnost. Nejméně pozornosti bude většina kupujících věnovat energetické náročnosti stavby a míře její rozestavěnosti. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q1/2016 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika.

Ceny novostaveb porostou v  roce 2016 v Praze i v celé ČR, a to v průměru o 5 procent. V delším časovém horizontu očekávají ředitelé developerských společností velmi podobný vývoj. Určité rozdíly v názorech na ceny se však objevují v souvislosti s lokalitou. Zatímco v pražském regionu predikuje v roce 2017 zvýšení cen novostaveb (v průměru o 4 procenta) devět z deseti ředitelů, v dalších regionech ČR předpokládají růst cen tři čtvrtiny firem (v průměru o 5 procent).

„Rostoucí poptávku po nových bytech podporují zejména nízké úrokové sazby, díky nimž mají domácnosti výrazně lepší přístup než kdykoliv dříve k získání financování pro nákup vlastního bydlení,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research a dodává, že každý třetí byt si lidé pořizují na investici.

„Loňský meziroční nárůst průměrné ceny nabízených bytů očekáváme i v letošním roce. Ten je způsoben přesunem těžiště nabídky z levnějšího segmentu do středního a vyššího. Díky tomu očekáváme také nárůst průměrné ceny skutečně prodávaných bytů (průměrnou cenu na straně poptávky). Mohla by být znovu rychlejší než u nabídky, tedy více než odhadovaných 5 %,“ předpokládá Marcel Soural, ředitel developerské společnosti Trigema.

Největší zájem je o menší byty
Drtivá většina developerských společností (93 procent) nadále předpokládá, že největší zájem bude v roce 2016 o bytové jednotky s dispozicí 2+kk a 2+1. Klíčovými faktory, podle nichž se zákazníci při výběru rezidenční nemovitosti rozhodují, je aktuálně cena dané nemovitosti a její lokalita. Na stupnici od nuly do desítky, kde desítka má na rozhodování zákazníka maximální vliv, označili ředitelé firem cenu bytu číslem 9,0 bodu. Lokalitu ohodnotili 8,9 body.

Značnou váhu přikládají zájemci o nové bydlení i kvalitní dopravní dostupnosti (8,5 z 10) a referencím, které prokazují důvěryhodnost developerské společnosti (8,4 z 10). Významnou roli hraje také příjemný projev a vystupování prodejce (7,9 z 10).

„Při výběru bytu je pro kupující velmi důležitá dopravní obslužnost lokality projektu a dispoziční řešení bytu. Kvalitní provedení prací, odpovídající materiálové standardy nebo záruky na provedení, se očekávají již automaticky,“ upřesňuje Jiří Procházka, generální ředitel, Metrostav Development, a. s.

Naopak nejméně zákazníci dbají na energetickou náročnost stavby nebo míru rozestavěnosti projektu (3,5, respektive 4,4 z 10 maximálně možných). „Trh je velice aktivní a poptávka po novém bydlení roste, což se na cenách musí postupně projevit. Zájemci o nové bydlení jsou ale samozřejmě opatrnější než před krizí. Klíčovými faktory při výběru nemovitosti jsou tak kromě ceny i lokalita, kvalita provedení, ale i reference developera,“ dodává Radim Sayed, obchodní ředitel skupiny Crestyl.

Jaké byty se vyplatí kupovat jako investici?
Průměrné úrokové sazby hypoték jsou stále velmi nízké, těsně nad dvěma procenty. To znamená, že je vhodná doba pro financování nákupu bytu hypotékou. To platí i pro byty pořizované jako investice. Rostoucí prodeje novostaveb však mohou přinést i komplikace. „Kvůli nízkým úrokům se totiž zvedá poptávka natolik, že developeři nestačí stavět nové byty,“ upozornil Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group. Kdo si chce letos pořídit byt jako investici, měl by si proto raději pospíšit. Současně by si však měl co nejkonkrétněji rozmyslet, komu a jak jej bude pronajímat.

Aby měla investice smysl, měla by pronajímateli vynášet alespoň pět procent ročně. „Proto je k výběru takového investičního bytu potřeba přistupovat velmi podobně jako k výběru vlastního bytu. A ještě k tomu zohlednit právě to, komu jej chcete pronajímat,“ shrnul základní doporučení pro potenciální pronajímatele bytů Grozner.

„Každému zájemci o koupi bytu lze jen doporučit, aby si prohlédl nejen samotnou výstavbu, ale i její okolí, případně celou čtvrť. Jen tak si bude skutečně jistý, že své peníze dobře investoval,“ připomněl Grozner. Z pohledu investora je také výhodné pořídit byt v nové výstavbě. Řadu let se nebude muset starat o opravy nebo rekonstrukci. Oproti tomu byty ve starší zástavbě, které mohou být levnější, vyžadují často nejdříve nějakou rekonstrukci. Tedy další náklady.

(red, tof)

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...