Firmám hrozí pokuty za chybějící energetický audit

Brno, 27. října 2015 - Velkým firmám nad 250 zaměstnanců hrozí zanedlouho pokuta až do výše 5 milionů korun, pokud nesplní novou zákonnou povinnost. Budou muset od 5. prosince 2015 zpracovávat každé čtyři roky energetické audity nebo certifikovat svůj management pro hospodaření energií dle norem ISO.

energeticky audit firmy hrozi pokuty pet milionu

Stovky českých poboček zahraničních firem si ale neoprávněně myslí, že se jich nová povinnost netýká. Velké nejasnosti panují také u energetických auditů pronajatých prostor, v nichž podniky působí. Upozorňuje na to Jakub Kejval, generální ředitel inspekční a certifikační společnosti Bureau Veritas v souvislosti s novelou zákona o hospodaření energií.

Jste dceřinnou společností? Pozor!
„Zejména české pobočky zahraničních podniků žijí v mylném přesvědčení, že se na ně energetické audity nevztahují, protože mají méně než 250 zaměstnanců. Ve skutečnosti však musí ze zákona připočítat také pracovníky své „matky“ a toto kritérium pak lehce naplní. Při posuzování statutu velkého podniku je totiž nutné posoudit i vztah k propojeným podnikům v rámci EU. Při výpočtech záleží na výši vlastnického podílu. Toto se dotkne stovek českých poboček, které nejsou na novou povinnost vůbec připravené,“ říká Kejval.

Zákon se dále vztahuje na všechny firmy s obratem vyšším než 50 milionů eur a současně s bilanční sumou roční rozvahy vyšší než 43 milionů eur.

Že jste v pronájmu? To kontrolu nezajímá...
Firmy si dále nejsou jisté, zda auditovat rovněž budovy sloužící k podnikání, které sice nejsou jejich majetkem, ale užívají je v pronájmu. Zákonná povinnost se ale týká všech užívaných budov neboli energetických hospodářství (dále jen EH) bez ohledu na vlastnictví. Podle Jakuba Kejvala se mohou v praxi objevit 3 níže uvedené případy:

  • vlastník EH není malým nebo středním podnikatelem a pronajímá EH podnikateli, který je malý nebo střední, poté se povinnost vztahuje na vlastníka;
  • vlastník EH je malým nebo středním podnikatelem a nájemce jím není. Povinnost se v takovém případě vztahuje na uživatele – nájemce EH;
  • oba dva subjekty, vlastník i nájemce, nejsou malými nebo středními podnikateli a tudíž se povinnost vztahuje na oba dva a je pouze na dohodě mezi těmito stranami, jak tuto povinnost naplní.

„V případě, že si pronajímáte pouze části budov, převládá právní názor, že se nejedná se o energetické hospodářství, neboť EH je soubor technických zařízení a budov sloužících k nakládání s energií,“ dodává Kejval.

Za nesplnění hrozí pokuta až 5 milionů
Velké podniky jsou povinny zpracovat energetický audit či si certifikovat systém podle ISO 50001 do 5. prosince 2015. Pokud má firma energetický audit, který byl zpracován v období tří let přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona (1. 7. 2015), musí si nechat udělat nový energetický audit až k 30. 6. 2019. Jinak se právnická osoba se dopustí správního deliktu a může jí být uložena pokuta až do výše 5 milionů korun. Pokuty vybírá a vymáhá Státní energetická inspekce.

(red, tof)

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF