Zájem o umělecká díla stále roste

Brno, 22. března 2014 - Investice, která zároveň zútulní váš domov a ze které se můžete těšit každý den. Právě takové je umění, ať už obrazy, sochy či starožitný nábytek. V poslední době navíc mezi veřejností o kvalitní umělecká díla vzrůstá zájem.

Rudolf Burda – Dux Abyssus, ručně foukané pětivrstvé barevné sklo, řezané, broušené a leštěné, rozměr 15,5 × 47 × 19 cm, 80 000 Kč

Více o tom, jak a které umělecké předměty nakupovat a prodávat či jak vybírat ty, které se mohou časem zhodnotit, prozrazuje Irena Velková z brněnského Aukčního domu Sýpka.

Český trh s uměním loni zaznamenal rekord – za umělecké předměty sběratelé a investoři utratili přes miliardu korun. Proč podle vás zájem o umění u nás roste?

Důvodem stále narůstajícího zájmu o umění je zlepšující se ekonomická situace, ale také zvyšující se důvěra v potenciál uměleckých sbírek a současně vzrůstající společenská prestižnost uměleckých sbírek. Investoři a sběratelé vnímají umění nejen jako výhodnou investiční příležitost, ale také jako nástroj reprezentace.

Velkova250Je pravda, že na kvalitní umělecká díla musí mít kupec statisíce či miliony?

V případě sbírky obrazů meziválečné moderny dosahují částky opravdu statisícových a milionových částek. Tento trend se přesouvá také do umění druhé poloviny 20. století, zejména u vyhledávaných autorů šedesátých let.

Stále ale platí, že kvalitní umělecké dílo si může pořídit téměř každý, pokud se zaměří například na umění, které dosud není v centru zájmu investorů a sběratelů, tedy zejména umění osmdesátých, devadesátých let až po současnost, případně se zaměří na kresbu a grafické listy, které lze získat za příznivé částky také u vyhledávaných meziválečných modernistů.

Po jakém druhu uměleckých předmětů je největší poptávka?

Trvalý je zájem sběratelů o klasickou modernu, která však pomalu vyčerpává objem děl, která jsou na trhu k dispozici. Narůstá také počet zájemců o umění šedesátých let, zejména v oblasti geometrických tendencí.

Rozehnal-Kreslo

Bedřich Rozehnal – Křeslo, výroba pravděpodobně fa Slezák, původně chromovaný obecný kov, nové čalounění pravou kůží v tmavě modré barvě, atypické funkcionalistické polohovací křeslo, vyrobené jako originální součást vybavení Domu útěchy v Brně v r. 1927, rozměr 125 × 62 × 89 cm, 15 000 Kč

Jak se stane, že člověk propadne sběratelské vášni?

Sběratelské vášni propadne člověk, který je k tomu vhodně disponován. Člověk, který se narodí s očima, s pozorujícíma a soustředěnýma očima, které si přejí a touží dívat na obraz nebo sochu, jež mu zprostředkují něco nového, co ještě nezná.

Proč nakupovat a prodávat umělecká díla prostřednictvím aukcí?

Výhodou aukčního prodeje je jeho anonymnost. Klienti – jak kupující, tak prodávající – chtějí často prodávat anonymně. V aukci je dílo nabízeno velmi širokému okruhu zájemců z České republiky ale i zahraničí, což s sebou nese možnost prodeje za nejvyšší nabídku. Aukční prodej je také zárukou kvality a originality uměleckých děl.

Stává se, že vám lidé přinesou unikát, o kterém netušili, jakou má opravdovou cenu?

Tato situace se často stává v oblasti užitého umění, designu a starožitností, méně často ve výtvarném umění, které je díky médiím v ve větším obecném povědomí.

Kryštof Turek

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...