Zájem o umělecká díla stále roste

Brno, 22. března 2014 - Investice, která zároveň zútulní váš domov a ze které se můžete těšit každý den. Právě takové je umění, ať už obrazy, sochy či starožitný nábytek. V poslední době navíc mezi veřejností o kvalitní umělecká díla vzrůstá zájem.

Rudolf Burda – Dux Abyssus, ručně foukané pětivrstvé barevné sklo, řezané, broušené a leštěné, rozměr 15,5 × 47 × 19 cm, 80 000 Kč

Více o tom, jak a které umělecké předměty nakupovat a prodávat či jak vybírat ty, které se mohou časem zhodnotit, prozrazuje Irena Velková z brněnského Aukčního domu Sýpka.

Český trh s uměním loni zaznamenal rekord – za umělecké předměty sběratelé a investoři utratili přes miliardu korun. Proč podle vás zájem o umění u nás roste?

Důvodem stále narůstajícího zájmu o umění je zlepšující se ekonomická situace, ale také zvyšující se důvěra v potenciál uměleckých sbírek a současně vzrůstající společenská prestižnost uměleckých sbírek. Investoři a sběratelé vnímají umění nejen jako výhodnou investiční příležitost, ale také jako nástroj reprezentace.

Velkova250Je pravda, že na kvalitní umělecká díla musí mít kupec statisíce či miliony?

V případě sbírky obrazů meziválečné moderny dosahují částky opravdu statisícových a milionových částek. Tento trend se přesouvá také do umění druhé poloviny 20. století, zejména u vyhledávaných autorů šedesátých let.

Stále ale platí, že kvalitní umělecké dílo si může pořídit téměř každý, pokud se zaměří například na umění, které dosud není v centru zájmu investorů a sběratelů, tedy zejména umění osmdesátých, devadesátých let až po současnost, případně se zaměří na kresbu a grafické listy, které lze získat za příznivé částky také u vyhledávaných meziválečných modernistů.

Po jakém druhu uměleckých předmětů je největší poptávka?

Trvalý je zájem sběratelů o klasickou modernu, která však pomalu vyčerpává objem děl, která jsou na trhu k dispozici. Narůstá také počet zájemců o umění šedesátých let, zejména v oblasti geometrických tendencí.

Rozehnal-Kreslo

Bedřich Rozehnal – Křeslo, výroba pravděpodobně fa Slezák, původně chromovaný obecný kov, nové čalounění pravou kůží v tmavě modré barvě, atypické funkcionalistické polohovací křeslo, vyrobené jako originální součást vybavení Domu útěchy v Brně v r. 1927, rozměr 125 × 62 × 89 cm, 15 000 Kč

Jak se stane, že člověk propadne sběratelské vášni?

Sběratelské vášni propadne člověk, který je k tomu vhodně disponován. Člověk, který se narodí s očima, s pozorujícíma a soustředěnýma očima, které si přejí a touží dívat na obraz nebo sochu, jež mu zprostředkují něco nového, co ještě nezná.

Proč nakupovat a prodávat umělecká díla prostřednictvím aukcí?

Výhodou aukčního prodeje je jeho anonymnost. Klienti – jak kupující, tak prodávající – chtějí často prodávat anonymně. V aukci je dílo nabízeno velmi širokému okruhu zájemců z České republiky ale i zahraničí, což s sebou nese možnost prodeje za nejvyšší nabídku. Aukční prodej je také zárukou kvality a originality uměleckých děl.

Stává se, že vám lidé přinesou unikát, o kterém netušili, jakou má opravdovou cenu?

Tato situace se často stává v oblasti užitého umění, designu a starožitností, méně často ve výtvarném umění, které je díky médiím v ve větším obecném povědomí.

Kryštof Turek

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN