Asociace exportérů: Vítáme intervenci ČNB proti posílení koruny

Brno, 6. srpna 2013 – Asociace exportérů vítá uvažovanou intervenci České národní banky (ČNB) proti posílení české měny vůči euru. Vývozci v tomto kroku spatřují cestu, jak upevnit postavení českých podniků v zahraničí a v obecném smyslu i stav tuzemské ekonomiky, protože export představuje jeden z jejích hlavních pilířů.

Graf-pokles-pero

„Oslabení koruny vůči euru je nezbytné. Domnívám se, že tato intervence ČNB pomůže uvolnit českou ekonomiku. Bude mít pozitivní dopad i na tuzemské vývozce. Díky slabší koruně mohou být na zahraničních trzích cenově atraktivnější než doposud a stanou se případně i více konkurenceschopní,“ říká Jiří Grund, předseda Asociace exportérů.

„Měnová intervence může na domácí půdě zároveň zatraktivnit ryze české produkty, při jejichž výrobě nejsou klíčové importované suroviny nebo součástky. Dovezené zboží totiž kvůli slabší koruně podraží a zákazníci budou hledat cenově přijatelnější výrobky od českých firem. Koruna od roku 2001 výrazně posílila, za poslední léta možná až nadměrně. Pokud by se naše měna pohybovala lehce nad psychologickou hranicí 26 korun za euro, bylo by to pro českou ekonomiku osvěžující,“ uzavírá předseda Asociace exportérů.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...