Asociace exportérů: Vítáme intervenci ČNB proti posílení koruny

Brno, 6. srpna 2013 – Asociace exportérů vítá uvažovanou intervenci České národní banky (ČNB) proti posílení české měny vůči euru. Vývozci v tomto kroku spatřují cestu, jak upevnit postavení českých podniků v zahraničí a v obecném smyslu i stav tuzemské ekonomiky, protože export představuje jeden z jejích hlavních pilířů.

Graf-pokles-pero

„Oslabení koruny vůči euru je nezbytné. Domnívám se, že tato intervence ČNB pomůže uvolnit českou ekonomiku. Bude mít pozitivní dopad i na tuzemské vývozce. Díky slabší koruně mohou být na zahraničních trzích cenově atraktivnější než doposud a stanou se případně i více konkurenceschopní,“ říká Jiří Grund, předseda Asociace exportérů.

„Měnová intervence může na domácí půdě zároveň zatraktivnit ryze české produkty, při jejichž výrobě nejsou klíčové importované suroviny nebo součástky. Dovezené zboží totiž kvůli slabší koruně podraží a zákazníci budou hledat cenově přijatelnější výrobky od českých firem. Koruna od roku 2001 výrazně posílila, za poslední léta možná až nadměrně. Pokud by se naše měna pohybovala lehce nad psychologickou hranicí 26 korun za euro, bylo by to pro českou ekonomiku osvěžující,“ uzavírá předseda Asociace exportérů.

(red)


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN