Asociace exportérů: Tuzemské vývozce trápí vysoké transakční náklady

Brno/Praha, 17. července 2013 – Členové Asociace exportérů jsou opatrní, pokud jde o uvažovaný vstup České republiky do Evropské měnové unie (EMU). V této souvislosti ale upozorňují na jeden problém, s nímž se vývozci budou muset do přijetí eura složitě vyrovnávat. Jde o enormně zatěžující náklady plynoucí z vysokých transakčních poplatků, které si banky účtují za zahraniční platby.

Penize-eura-panacek

Vzhledem k tomu, že se v Česku nebude ještě několik let platit eurem, musí se momentálně exportéři vyrovnávat s vysokými náklady na konverzi a zahraniční platby.

„Volatilitu koruny nevnímáme jako zásadnější problém. V meziročním srovnání let 2010 až 2012 ji lze hodnotit jako přijatelnou a stejné je to i v první polovině letošního roku. Problémem jsou však vysoké transakční náklady, které ročně přesahují 10 miliard korun. To se netýká jen převádění koruny na euro a opačně, ale transakcí ve všech měnách. Tyto nemalé náklady se samozřejmě promítají do konkurenceschopnosti českých vývozců a oslabují jejich ekonomickou pozici,“ říká místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Do Evropské měnové unie nyní Česká republika vstoupit nemůže, protože neplní maastrichtská kritéria. Podle Asociace exportérů by to ani v nynější situaci nebylo vhodné. „Přirovnal bych to ke stěhování do hořícího domu. Situace v zemích EMU, zvláště pak v jižních státech, je neutěšená a vyžaduje nejprve ekonomickou konsolidaci. S myšlenkou na přijetí eura bychom si mohli začít pohrávat nejdříve za pět let. Dosud se mi jeví jako výhodnější současná vyčkávací strategie,“ uzavírá Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

(red)


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN